Hrča v krku

hrča v krkuHrča v krku je pomerne častým problémom množstva pacientov. Treba hneď na úvod povedať, že väčšinou ide skôr o obtiaž psychického charakteru, ktorá nie je vážna, ale môže byť ťažké ju odstrániť.

Je veľmi dôležité, čo pacient onou „hrčou v krku“ myslí. Klasicky ide o pocit cudzieho telesa v krku, ktorý trvá neustále a nezhoršuje sa pri prehĺtaní, kedy naopak môže na chvíľu vymiznúť.

Ak však tento pocit pri prehĺtaní nemizne, alebo sa dokonca zhoršuje a vyvoláva problémy s prehĺtaním, alebo dokonca bolesť pri prehĺtaní, potom je nutné mať sa na pozore a zvažovať niektoré vážnejšie príčiny.

Hrča v krku a jej príčiny:


1. Psychologické a psychiatrické príčiny

Toto sú bezkonkurenčne najčastejšie príčiny pocitu „hrče v krku“. Príjem potravy a prehĺtanie tekutín alebo pevnej stravy by tento pocit nemalo zhoršovať.

Vykonané vyšetrenia nepreukážu žiadnu jasnú patológiu. Ako podpora môžu byť predpísané lieky proti úzkosti alebo antidepresíva.

2. Zväčšená štítna žľaza

Zväčšenie štítnej žľazy je označované ako struma. Svojím tlakom môže zväčšená štítna žľaza tlačiť na okolité orgány a tým vytvárať nepríjemný pocit.

Väčšiu strumu možno nahmatať. Ťažkosti s prehĺtaním nemusia byť prítomné, ak zväčšená štítna žľaza vyložene neutlačuje pažerák a hrča v krku potom ani nevznikne.

3. Ťažkosti s krčnou chrbticou

Mnoho ľudí, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou, sa často sťažujú aj na hrču v krku. Zrejme sa jedná o nepríjemné pocity dané chorobami stavcov (vznik kostných výrastkov), ich skĺbenie a priľahlých svalov a šliach.

4. Cudzie teleso v pažeráku

Sústo, ktoré sa zasekne v pažeráku (typicky kus mäsa zo steaku), je samozrejme pociťované ako „hrča v krku“.

Vzhľadom na to, že pažerák je upchatý sa však objaví aj porucha prehĺtania vrátane prehĺtania slín, ktoré vytekajú z úst. Situácia sa rieši endoskopicky (gastroskopia), kedy je cudzie teleso vytiahnuté, alebo pretlačené do žalúdka.

5. Závažnejšie ochorenia

Ako bolo povedané vyššie, musíme byť veľmi pozorní v situácii, keď sa „hrča v krku“ objaví pri prehĺtaní a extrémne opatrní musíme byť vtedy, ak je prehĺtanie bolestivé.

O jednotlivých možných príčinách si prečítajte v príslušnom článku, v tomto článku sú len okrajovo uvedené príčiny, ako je ťažký zápal pri refluxnej chorobe, achalázia a ďalšie poruchy hybnosti pažeráka, rakovina pažeráka a ďalšie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/knedlik-v-krku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button