Opuch príušnej žľazy

opuch príušnej žľazyPríušná  žľaza patrí medzi veľké párové slinné žľazy a nachádza sa v hĺbke tváre. Jej zdurenie môže sprevádzať poruchy odtoku slín, zápalové procesy a miestne nádorové ochorenia. Z akých rozličných dôvodov môže nastať opuch príušnej žľazy a ako tento stav diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny opuchu príušnej žľazy:


1. Zápal príušnej žľazy

Bakteriálne alebo vírusové zápaly príušnej žľazy spôsobujú jej zdurenie a zväčšenie, väčšinou bolestivé.

Bakteriálne hnisavé zápaly sú v tejto oblasti menej časté, pred érou očkovania však bol častý vírusový zápal príušnej žľazy, tzv. mumps.

U detí ochorenie prebieha nekomplikovane a rýchlo odznieva, u dospievajúcich a dospelých sa môže komplikovať zápalom semenníkov u mužov a akútnym zápalom slinivky brušnej u oboch pohlaví.

2. Upchatie vývodu žľazy

Ide o relatívne málo častý stav. Podobne ako v žlči, aj v slinách môžu vzniknúť kamene, hovoríme im sialolity.

Ak kamienok upchá vývod slinnej žľazy, sliny z nej nemôžu odtekať a hromadia sa. To vedie k opuchu a bolesti postihnutej slinnej žľazy, navyše sa zvyšuje riziko bakteriálnej infekcie (pozri. vyššie).

3. Sjögrenov syndróm

Ide o autoimunitný zápal slinných a slzných žliaz, ktorý prejavuje opuch príušnej žľazy a poruchou tvorby sĺz a slín. Dôsledkom je pocit sucha v ústachvysychanie rohovky.

4. Nádory príušnej žľazy

V príušnej žľaze môžu vzniknúť zhubné a nezhubné nádory, nezhubné sú našťastie častejšie.

Nádor sám o sebe spôsobí zväčšenie hmoty slinnej žľazy, okrem toho sa pri utlačení vývodu slinnej žľazy môže komplikovať zápalom.

Diagnostika

Opuch príušnej žľazy spadá do pôsobnosti lekára ORL (ušné, nosné a krčné), klasický detský mumps potom spada do pôsobnosti pediatrov.

V prípade, že sa opuch príušnej žľazy vyskytne u dospelých, tak sa niekedy okrem klasického ORL vyšetrenia  môže vykonať ultrazvuk príušnej žľazy na vylúčenie nádorového procesu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otok-priusni-zlazy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button