Kamene slinných žliaz

Kamene slinných žliazKamene slinných žliaz sú nepríjemným problémom, ktorý dokáže postihnutého riadne potrápiť. Odborne ich označujeme ako sialolity.

Do dutiny ústnej ústi veľké množstvo slinných žliaz, z ktorých hlavné a najväčšie sú tri párové žľazy – podčeľustné, príušné a podjazykové.

Slinné žľazy ústia do dutiny ústnej pomocou tenkých trubicovitých vývodov, ktoré umožňujú odtok slín.

Príčiny kameňov slinných žliaz


Kamene v slinných žľazách a ich vývodoch vznikajú hromadením niektorým minerálov, napríklad vápnika.

Riziko vzniku kameňov sa zvyšuje za situácie, keď sa tvorí menej slín alebo sú sliny nadmerne husté.

Znížená produkcia slín je pozorovaná napríklad u dehydratovaných ľudí, u chorých s autoimunitným poškodením slinných žliaz (Sjögrenov syndróm) a potom u ľudí užívajúcich niektoré lieky (určité lieky na vysoký tlak, antihistaminiká, antipsychotiká).

Prejavy

Kamene slinných žliaz sa prejavia za situácie, keď upchajú vývod niektorej zo slinných žliaz.

Sliny upchatým vývodom nemôžu odtekať, hromadí sa a to vedie k opuchu príslušnej slinnej žľazy (dobre viditeľné je to u opuchu príušnej žľazy) a jej bolestivosti.

Hromadiace sa sliny sa môžu ľahko infikovať baktériami za vzniku hnisavého zápalu. Pokiaľ nie je stav riešený, hrozí riziko vzniku abscesu.

Diagnostika

Pacient s ťažkosťami je zvyčajne vyšetrený lekárom na ušno-nosno-krčnom (ORL) a pri podozrení na uzáver slinnej žľazy je možné vykonať niektorú zo zobrazovacích metód (ultrazvuk, prípadne menej často CT vyšetrenie).

Liečba kameňov slinných žliaz

Kamene slinných žliaz môžu odísť samovoľne, alebo sa uvoľnia po opatrnej masáži slinnej žľazy.

Ak sa nedarí kameň uvoľniť a kameň je niekde v blízkosti vyústenia vývodu slinnej žľazy do dutiny ústnej, potom možno vykonať malý chirurgický rez a kameň odstrániť.

Menej rozšírenou modernejšou metódou je endoskopické riešenie, kedy je do vývodu slinnej žľazy zasunutý drobný endoskopický prístroj a pomocou špeciálnych drobných nástrojov je kameň uvoľnený.

Ak sa ťažkosti opakujú, alebo ak je slinná žľaza v dôsledku prítomnosti kameňov vážne poškodená, môže byť jediným riešením jej chirurgické odstránenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kameny-ve-slinnych-zlazach

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button