Malinový jazyk

malinový jazykMalinový jazyk je označenie pre červenofialové sfarbenie jazyka, ktorý dostáva farbu zrelej maliny. Nejde o bežný príznak a charakteristicky sa objavuje len u niekoľkých chorôb. Čo tento príznak spôsobuje a je to niečo závažné, čoho sa treba obávať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

 Príčiny malinového jazyka:


1. Šarlach

Šarlach je bežné infekčné ochorenie detského veku. Podstatou je bakteriálny zápal vyvolaný baktériami zo skupiny streptokokov. Okrem malinového jazyka sa objavuje červená celotelová vyrážka, horúčka a zápal krčných mandlí obdobný klasickej angíne.

2. Kawasakiho choroba

Toto ochorenie je zriedkavé v Európe, ale oveľa častejšie v Ázii, obzvlášť v Japonsku. Ide o systémovú vaskulitídu, čiže zápalové ochorenie krvných ciev.

Podstatou zápalu je abnormálna imunitná odpoveď, teda ide o neinfekčný zápal. Choroba je charakteristická pre detský vek a okrem malinového jazyka má mnoho ďalších pestrých prejavov. Detailnejšie informácie nájdete v príslušnom článku.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/malinovy-jazyk

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Bio a Raw potraviny

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.