Pocit tlaku v mandliach
Pocit tlaku v mandliach je príznak, ktorý sa vyskytuje najmä v prítomnosti infekcie horných dýchacích ciest. Niekedy sa však môže jednať aj o iné ochorenia. V tomto článku si povieme, čo stojí za vznikom pocitu tlaku v mandliach ako ho liečiť.
Mandle sú vlastné lymfatické uzliny, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Ich úloha je teda jasná – zastaviť infekciu, aby nenapadla hlbšie štruktúry dýchacích ciest (napríklad priedušky).
Niektorý ľudia však nemajú mandle, lebo im boli odobraté kvôli častým infekciám horných dýchacích ciest (napríklad angína sa u nich vyskytovala aj päťkrát ročne).
Má to však nevýhodu. Človek s vybratými mandľami môže trpieť častejšie ochoreniami dolných dýchacích ciest.
Príčiny pocitu tlaku v mandliach:
Infekcie horných dýchacích ciest
Ako sme si povedali v úvode, úlohou mandlí je zastavenie infekcií. Presnejšie sa jedná o také infekcie, ktoré sa dostanú do organizmu cez nosovú alebo ústnu dutinu.
Prítomnosť infekcie sa odzrkadlí najmä na stave lymfatických uzlín.
Dochádza k ich zväčšeniu, opuchu mandlí či nepríjemného pocitu v mandliach (ten môže byť aj v dôsledku nahromadených imunitných buniek – lymfocytov).
Chrípka
Najčastejšou a najtypickejšou chorobou, kedy sa objavuje pocit tlaku v mandliach, je práve chrípka. Jedná sa o akútnu chorobu, s ktorou sa už každý stretol. Príčinou chrípky je RNA vírus, ktorý sa dostáva do organizmu spolu so vzduchom.
Následne sa začne množiť v bunkách organizmu, ktoré časom odumierajú.
Ak ale máme dostatočne silný imunitný systém, vytvoria sa protilátky, ktoré RNA vírus zneškodnia.
Nájdu sa však ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu, a preto môže mať chrípka omnoho ťažšie komplikácie, kľudne aj smrť. Príznaky tohto ochorenia každý pozná.
Patrí sem únava, zvýšená teplota, bolesti svalov a kĺbov, bolesť hrdla, bolesť hlavy či kašeľ.
Okrem toho sa chrípka niekedy spája aj s nádchou a v neskoršom štádiu aj s postihnutím lymfatických uzlín, vrátane mandlí.
Angína
Okrem chrípky sa pocit tlaku v mandliach vyskytuje aj pri angíne, čo je priamo zápal mandlí. Jedná sa taktiež o časté ochorenie dýchacej sústavy, za ktorej vznikom stojí bakteriálna infekcia, najčastejšie ide o streptokokovú (baktéria sa totiž zachytí na mandle a vzniká zápal).
Príznaky angíny sú podobné ako pri chrípke. Zaradíme sem zvýšenú teplotu, únavu, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, kašeľ a bolesť v krku, ktorá je v tomto prípade nepríjemnejšia a spôsobuje problémy s prehĺtaním. Okrem toho sa na mandliach môžu objaviť aj biele ložiská.
Šarlach
Šarlach je taktiež infekčné ochorenie (presnejšie sa jedná o streptokokovú infekciu), ktoré sa vyskytuje najmä u detí.
V prvom štádiu choroby sú príznaky podobné ako pri angíne. Preto hovoríme o tzv. šarlachovej angíne.
Ďalšie štádium je už nebezpečnejšie, pretože baktérie sa usadia na sliznici dýchacích ciest, kde začnú tvoriť toxíny.
Tieto toxíny spôsobujú vznik vyrážky, ktorá je pre toto ochorenie typické. Okrem toho dochádza aj k začervenaniu jazyka.
Diagnostika
Lekár určí diagnózu na základe prítomných príznakov, anamnézy (pacientovo vysvetlenie ťažkostí, ktoré ho trápia) a vyšetrenia ústnej dutiny (presnejšie mandlí).
Pri závažnejších prípadoch môže byť potrebné aj vyšetrenie krvného obrazu a veľmi zriedkavo aj röntgen pľúc.
Ako liečiť pocit tlaku v mandliach
Keďže sa jedná o infekčné ochorenia dýchacích ciest, liečba bude spočívať v užívaní liekov, ktoré zneškodnia infekciu. Pri chrípke sa užívajú antivirotiká, pri angíne a šarlachu antibiotiká.
Okrem toho je potrebné posilniť imunitu, na čo slúži najmä pestrá strava (najmä ovocie a zelenina), dostatočný príjem tekutín (najmä bylinkové čaje) a doplnky stravy (tie dodajú chýbajúce minerály a vitamíny). Keď sa s infekciou vyskytuje aj zvýšená teplota, podávajú sa antipyretiká.
Kedy navštíviť lekára
Pocit tlaku v mandliach je príznak, ktorý sa vyskytuje s častými ochoreniami. Preto je dosť možné, že sa s ním stretnete.
Ak je u vás prítomný spolu s ďalšími príznakmi typickými pre chrípku a angínu, navštívte lekára. Ten vám predpíše lieky, vďaka ktorým sa rýchlejšie dáte do poriadku.
Použité zdroje: základné zdroje textu