Vyliec.sk > Syndrómy > Sicca syndróm

Sicca syndróm

Sicca syndróm-kvapky do očíSicca syndróm [sika syndróm] je označenie pre súbor príznakov, ktoré nájdeme u tzv. Sjögrenovho syndrómu a jemu podobných chorôb.

Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Sicca syndróm a jeho príčiny


Sicca syndróm je typický pre autoimunitné choroby, pri ktorých imunitný systém nášho tela napadne slinné, slzné a prípadne aj iné žľazy.

Typicky sa jedná o Sjögrenov syndróm, existuje však viac autoimunitných chorôb, ktoré môžu mať podobné prejavy.

Prejavy

Sicca syndrómSicca syndróm by sa dal preložiť ako “suchý syndróm” a to zodpovedá situácii – človek trpí nedostatočným slzením s vysychaním očí a suchom v ústach.

K tomu sa vyskytujú sprievodné prejavy ako zväčšenej príušnej žľazy, zápach z úst, kazivosť zubov a riziko častejších infekcií oka, najmä zápalov rohovky.

U žien môžu byť poškodené aj žľazy zaisťujúce lubrikáciu pri pohlavnom styku a to vedie k bolestivému sexu.

Diagnostika a liečba Sicca syndrómu

O diagnostike a liečbe si prečítajte v texte o Sjögrenovho syndrómu. Oči sa musí pravidelne zvlhčovať očnými kvapkami, odporúča sa dostatočný a pravidelný prísun tekutín. Ťažšie formy je možné liečiť kortikoidmi, či inými imunosupresívami podľa odporúčania ošetrujúceho reumatológa.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sicca-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.