Brušný týfus

Brušný týfusBrušný týfus bolo predtým veľmi rozšírené infekčné ochorenie, ktorého výskyt však v SR prakticky vymizol. Niekoľko prípadov ročne sa však objaví, a preto je vhodné si o tejto chorobe povedať viac.

Brušný týfus a jeho príčiny


Brušný týfus je spôsobený baktériou známou ako Salmonella typhi [salmonela tyfí]. Nepleťme si ju s jej príbuznou Salmonellou enteritidis, ktorá je zodpovedná za výrazne častejšiu a menej nebezpečnú salmonelózu.

K nákaze baktériou Salmonella typhi zvyčajne dochádza po požití kontaminovanej potravy, alebo tekutín.

Niektorí ľudia sa po nákaze zdanlivo uzdravia, ale baktéria prežíva v ich žlčníkoch a títo ľudia sa stávajú bacilonosičmi * brušného týfusu.

* Možno niektorí poznáte nezabudnuteľného bacilonosiča pána Prepsla hraného Jánom Hrušínským z filmu „Pozor, vizita!“, Ktorý si odmieta žlčník nechať odoperovať, a preto strávi svoj život v nemocnici v povinnej izolácií.

Prejavy

Brušný týfus sa prejavuje ako horúčkovité ochorenie s vysokými teplotami, ktoré sú sprevádzané úpornými bolesťami hlavy.

Medici si z prednášok iste pamätajú fakt, že chorobe sa z tohto dôvodu predtým hovorilo „hlavnička„.

Okrem toho sa objavujú bolesti brucha s nechutenstvom, zvracaním a dehydratáciou. Chorí sa cítia veľmi zle, môžu sa u neho objaviť zväčšené uzliny a zväčšenie pečene a sleziny.

Ťažší priebeh brušného týfusu môže daného jedinca ohroziť na živote.

Diagnostika

Na ochorenia je ťažké myslieť, koniec koncov sa výskyt v SR udáva v desiatkach prípadov za rok.

Pri podozrení založenom na spomínaných klinických príznakoch možno infekciu potvrdiť sérologickým vyšetrením krvi s nálezom protilátok proti vyvolávajúcej baktérii.

Ešte presnejšie je prevedenie kultivačného vyšetrenia krvi (hemokultúry) alebo kultivácia zo stolice s potvrdením prítomnosti baktérií.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká, dobre účinné sú zlúčeniny zo skupiny fluorochinolónov. Liečba musí byť dlhodobejšia a trvá niekoľko týždňov.

Bacilonosiči bývajú preliečení a pri niektorých, sa uskutočňuje operačné odstránenie žlčníka (cholecystektómia), v ktorom baktérie prežívajú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/brisni-tyfus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button