Vlhký kašeľ

Vlhký kašeľ každoročne trápi množstvo ľudí a môžeme povedať, že patrí medzi najčastejšie príznaky ochorení dýchacích ciest. Kašeľ postihuje ľudí najmä v zimnom období, ale nie je nič nezvyčajné pokiaľ nás trápi aj v letných mesiacoch. Tento nepríjmený stav organizmu však pôsobí ako obranný mechanizmus a to tým, že umožňuje priechodnosť dýchcích ciest.
Samotný kašeľ môžeme rozdeliť do dvoch skupín – suchý a vlhký. Suchý kašeľ sa od toho vlhkého líši tým, že neobsahuje hlien. Tento druh kašľa sa vyskytuje vtedy, keď telo reaguje napríklad na prach alebo dym.
Zväčša prichádza spontánne a trvá iba krátko. Samozrejme, že suchý kašeľ môže byť prejavom aj iného ochorenia – môže ísť napríklad o prieduškovú astmu. Vo väčšine prípadov však suchý kašeľ po pár dňoch prechádza práve do vlhkého kašľa.
Vlhký kašeľ, ako bolo už vyššie spomenuté, je spojený s vykašliavaním hlienov a môžeme ho tiež nazývať ako produktívny kašeľ. Hlien sa nahromadí v horných dýchacích cestách a práve vykašliavaním sa dostáva von, čo spôsobuje uvoľnenie respiračného systému.
Príčiny vlhkého kašľa:
1. Zápal priedušiek
Zápal priedušiek patrí medzi najčastejšie ochorenia dýchacej sústavy predovšetkým v zimnom čase.
Množstvo ľudí však nevenuje zápalu priedušiek výraznú pozornosť, ale to môže byť chyba, pretože sa zápal priedušiek môže stať chronickým.
Neliečená chronická bronchitída môže mať vážny dopad na zdravie priedušiek a pľúc. V niektorých prípadoch môže dôjsť ku ich zlyhávaniu alebo zlyhávaniu samotného srdca.
Bronchitída môže byť spôsobená baktériami alebo rôznymi vírusmi, pokiaľ ide o chronickú, tak tá je spôsobená nedostatočným preliečením akútneho zápalu priedušiek.
Symptómy sú veľmi nenápadne – začínajú naoko nevinným kašľom, bolesťou na hrudníku a celkovo dýchacími problémami.
K týmto príznakom sa môže pridať zvýšená teplota, únava. Chronický zápal priedušiek môže byť však spojený s opuchom končatín, zväčšením pečene, výskytom modrastej sliznice a kože.
V mnohých prípadoch sa zápal priedušiek dokáže v priebehu dvoch týždňov ľahko vyliečiť. Pri liečbe sa zväčša využívajú antibiotiká, ktoré dokážu bojovať s baktériami, ktoré toto ochorenie spôsobujú.
Taktiež vám lekár môže predpísať rôzne sirupy a pastilky, ktoré dokážu zmierniť bolesti hrdla a dopomáju odhlieňovaniu.
2. Chrípka
Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré je spôsobené vírusmi zo skupiny RNA vírusov. Toto nepríjemné ochorenie postihuje nielen horné dýchacie cesty, ale aj tie dolné. Poznáme mnoho typov chrípky.
Medzi najrozšírenejšie patrí typ A a B proti ktorému sa v Slovenskej republike dá aj zaočkovať.
Veľmi nebezpečná je prechodená chrípka, ktorá môže mať až fatálne následky ako napríklad zlyhávanie srdca.
Príznaky chrípky si môžeme často zamieňať aj s obyčajným prechladnutím. Chrípka však začína veľmi rýchlo.
Človek sa začína cítiť veľmi slabo, je unavený a do pár hodín môže očakávať horúčku.
Chrípka sa taktiež môže prejavovať suchým kašľom, ktorý neskôr prechádza do vlhkého, bolesťou hrdla, celkovou únavou a svalovou slabosťou.
Na chrípku samotnú lieky neexistujú. Antibiotiká sa nevyužívajú pretože ide o vírusové ochorenie a na neho antibiotiká neplatia. Antibiotiká sa však môžu nasadiť, pokiaľ nám testy dokážu prítomnosť baktérií, ktoré môžu spôsobiť napríklad zápal priedušiek.
Najbežnejšou liečbou je však chrípku vyležať. Dôležitý je pitný režim, ktorý nám dokáže veľmi účinne zraziť horúčky, ktoré sú pri chrípke typické.
Z liekov sa používajú lieky na zníženie horúčky, sirupy na odhlienenie alebo pastilky, ktoré tlmia bolesť hrdla.
3. Cystická fibróza
Vlhký kašeľ môže byť príznakom aj iného ochorenia ako je chrípka alebo zápal priedušiel.
Cystická fibróza je recesívne dedičné ochorenie, ktoré je spôsobené génovou mutáciou. Bohužiaľ, moderná medicína nemá ešte dostatok informácii ako sa s týmto ochorením popasovať a dokázať ho úplne vyliečiť.
Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie dedičné ochorenia, ktoré sa u nás vyskytujú a v priemere sa na Slovensku ročne narodí 20 detí, ktoré sú postihnuté týmto ochorením.
Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia je celkové neprospievanie organizmu – dotyčný rýchlo priberá, alebo práve naopak rýchlo stráca váhu.
Cystická fibróza sa však vyznačuje aj respiračnými problémami, ktoré sú spôsobené rôznymi infekciami.
Príznakom sa preto stáva prítomnosť vlhkého kašľa. Tieto opakované respiračné infekcie majú negatívny dopad nielen na respiračný systém, ale aj na celkové zdravie postihnutého.
Opakované infekcie môžu mať fatálne následky ako je zlyhávanie pľúc čo vedie ku smrti.
Aj keď sa cystická fibróza ešte nedá úplne vyliečiť, tak sa niektoré príznaky dokážu vďaka liečbe zmierniť a aj tak uľahčiť život. Liečba spočíva v dennodennom užívaní antibiotík a to aj intravenózne.
Taktiež významná časť liečby je založená na dychovej rehabilitácii, pri ktorej človek inhaluje a to spôsobuje lepšiu priechodnosť dýchacích ciest a menšiu náchylnosť na infekčné ochorenia.
Diagnostika
Vlhký kašeľ sa v podstate nemusí diagnostikovať, keďže je každému jasná jeho prítomnosť.
Čo sa týka diagnostiky, tak sa zväčša týka ochorenia, ktoré vlhký kašeľ spôsobilo.
Diagnostika spočíva v počúvaní dýchania pomocou stetoskopu, pozeraním do hrdla, prípadne CRP vyšetrením, ktoré odhalí, pôvod ochorenia.
Ako liečiť vlhký kašeľ
Vlhký kašeľ sa lieči predovšetkým medikamentami, ktoré pomáhajú k riedeniu hlienov, ktoré sa následne ľahšie dokážu dostať von a uvoľniť dýchacie cesty.
Odborne sa tieto lieky nazývajú ako expektoranciá.
Kedy navštíviť lekára
Lekára by sme mali navštíviť, pokiaľ nás vlhký kašeľ trápi už dlhšiu dobu a je spojený s inými príznakmi ako je horúčka, únava, svalová slabosť či bolesť hrdla.
Návštevu lekára by sme jednoznačne nemali podceňovať, pretože tieto príznaky môžu byť ukazovateľmi vážnejších ochorení, ktoré by mohli byť v dôsledku času fatálne.
Použité zdroje: základné zdroje textu