Vyliec.sk / Príznaky / Cheyne-Stokesovo dýchanie

Cheyne-Stokesovo dýchanie

Cheyne-Stokesovo dýchanieCheyne-Stokesovo dýchanie [Šejn-stouksovo] (alebo Cheyneovo-Stokesovo dýchanie) je nutné považovať za veľmi nepriaznivý príznak, ktorý sa objavuje vo veľmi závažných stavoch. Ľudia s Cheyne-Stokesovým dýchaním zvyčajne pred sebou už nemajú veľa života.

Cheyne-Stokesovo dýchanie a jeho príčiny


Tento typ dýchania sa typicky objavuje pri narušení funkcie dýchacieho mozgového centra pri vážnych ochoreniach mozgu, ako sú stavy vedúce k vnútrolebečnému  pretlaku, mozgovej mŕtvice a zápaly mozgového tkaniva. V týchto prípadoch býva väčšinou prítomné bezvedomie a prognóza postihnutých je veľmi zlá.

V niektorých prípadoch bolo Cheynovo-Stokesovo dýchanie popisované u ťažkých foriem srdcového zlyhania a u ľudí ,ktorí sa ocitli vo vysokohorskom prostredí (kde je nižšia koncentrácia vzdušného kyslíka).

Princíp

Podstatou vzniku klasického Cheyne-Stokesovho dýchania je zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého (CO2) v krvi z dôvodu poruchy funkciu dychového centra. Zvýšená hladina CO2 podráždi dychové centrum, a to spôsobí epizódu hlbokého a rýchleho dýchania. Tým dôjde k poklesu CO2, ktoré je nasledované útlmom dýchania a prípadne i zastavením dýchania. Kvôli tomu sa hladina CO2 zase zvyšuje a cyklus sa môže opakovať.

Prejavy

Toto dýchanie sa prejavuje striedavými periódami zrýchľujúceho a prehlbujúceho sa dýchanie, ktoré je nasledované jeho oslabovaním a spomaľovaním. Tieto periódy môžu a nemusia byť prerušované epizódami zadržavania dychu (tzv. Apnoe). Ak je Cheyne-Stokesovo dýchanie spojené s vyššie spomínanými chorobami mozgu, dochádza po určitej dobe k úplnej zástave dychu a k smrti.

Diagnostika

Spomínané  dýchanie je možné zistiť pri fyzikálnom vyšetrení pacienta pohľadom a počúvaním.

Liečba

Cheyne-Stokesovo dýchanie je obyčajným príznakom a pri jeho výskyte je nutné liečiť vyvolávajúcu príčinu, ak je to samozrejme možné.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.