Cheyne-Stokesovo dýchanie
Cheyne-Stokesovo dýchanie [Šejn-stouksovo] (alebo Cheyneovo-Stokesovo dýchanie) je nutné považovať za veľmi nepriaznivý príznak, ktorý sa objavuje vo veľmi závažných stavoch. Ľudia s Cheyne-Stokesovým dýchaním zvyčajne pred sebou už nemajú veľa života.
Cheyne-Stokesovo dýchanie a jeho príčiny
Tento typ dýchania sa typicky objavuje pri narušení funkcie dýchacieho mozgového centra pri vážnych ochoreniach mozgu, ako sú stavy vedúce k vnútrolebečnému pretlaku, mozgovej mŕtvice a zápaly mozgového tkaniva.
V týchto prípadoch býva väčšinou prítomné bezvedomie a prognóza postihnutých je veľmi zlá.
V niektorých prípadoch bolo Cheynovo-Stokesovo dýchanie popisované u ťažkých foriem srdcového zlyhania a u ľudí, ktorí sa ocitli vo vysokohorskom prostredí (kde je nižšia koncentrácia vzdušného kyslíka).
Princíp
Podstatou vzniku klasického Cheyne-Stokesovho dýchania je zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého (CO2) v krvi z dôvodu poruchy funkciu dychového centra.
Zvýšená hladina CO2 podráždi dychové centrum, a to spôsobí epizódu hlbokého a rýchleho dýchania.
Tým dôjde k poklesu CO2, ktoré je nasledované útlmom dýchania a prípadne i zastavením dýchania. Kvôli tomu sa hladina CO2 zase zvyšuje a cyklus sa môže opakovať.
Prejavy
Toto dýchanie sa prejavuje striedavými periódami zrýchľujúceho a prehlbujúceho sa dýchanie, ktoré je nasledované jeho oslabovaním a spomaľovaním.
Tieto periódy môžu a nemusia byť prerušované epizódami zadržavania dychu (tzv. Apnoe).
Ak je Cheyne-Stokesovo dýchanie spojené s vyššie spomínanými chorobami mozgu, dochádza po určitej dobe k úplnej zástave dychu a k smrti.
Diagnostika
Spomínané dýchanie je možné zistiť pri fyzikálnom vyšetrení pacienta pohľadom a počúvaním.
Liečba
Cheyne-Stokesovo dýchanie je obyčajným príznakom a pri jeho výskyte je nutné liečiť vyvolávajúcu príčinu, ak je to samozrejme možné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/cheyne-stokesovo-dychani
Použité zdroje: základné zdroje textu