Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Lapavé dychy (gasping)

Lapavé dychyLapavé dychy označované odborným termínom gasping sú veľmi varovným príznakom, ktorý značí život ohrozujúci stav. Ich prítomnosť môže navyše zmiasť okolie a oddialiť pomoc poskytnutú príslušnému pacientovi.

Príčiny lapavých dychov


Lapavé dychy sa objavujú v situácii, keď dochádza k zástave krvného obehu. Príčin zástavy môže byť samozrejme viac, najčastejšie ide však o ochorenie srdca (závažné poruchy srdcového rytmu, akútny infarkt myokardu a pod.).

Prejavy

Gasping má podobu opakovaných lapavých dychov, ktorých frekvencia postupne narastá.

Dôležité je vedieť, že tieto lapavé dychy samy o sebe nedokážu zabezpečiť dostatočné okysličenie mozgu a ich prítomnosť neznamená, že by dotyčný človek normálne dýchal.

Menej skúsený záchranca si môže gasping pomýliť a namiesto aby zahájil resuscitáciu, uloží zdanlivo „dýchajúceho“ postihnutého do stabilizovanej polohy. V takom prípade gasping pomerne rýchlo prechádza do úplnej zástavy dychu a končí smrťou.

Diagnostika

Na gasping musíme myslieť vždy, keď pozorujeme lapavé dychy u bezvedomia človeka, ktorý nereaguje na oslovenie, či telesný kontakt.

Reakcia

Jedinou správnou reakciou na prítomnosť gaspingu u bezvedomia človeka je začatie neodkladnej resuscitácie zahŕňajúcej masáž srdca a privolanie rýchlej záchrannej pomoci.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lapave-dechy-gasping

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button