Lapavé dychy (gasping)

Lapavé dychyLapavé dychy označované odborným termínom gasping sú veľmi varovným príznakom, ktorý značí život ohrozujúci stav. Ich prítomnosť môže navyše zmiasť okolie a oddialiť pomoc poskytnutú príslušnému pacientovi.

Príčiny lapavých dychov


Lapavé dychy sa objavujú v situácii, keď dochádza k zástave krvného obehu. Príčin zástavy môže byť samozrejme viac, najčastejšie ide však o ochorenie srdca (závažné poruchy srdcového rytmu, akútny infarkt myokardu a pod.).

Prejavy

Gasping má podobu opakovaných lapavých dychov, ktorých frekvencia postupne narastá.

Dôležité je vedieť, že tieto lapavé dychy samy o sebe nedokážu zabezpečiť dostatočné okysličenie mozgu a ich prítomnosť neznamená, že by dotyčný človek normálne dýchal.

Menej skúsený záchranca si môže gasping pomýliť a namiesto aby zahájil resuscitáciu, uloží zdanlivo „dýchajúceho“ postihnutého do stabilizovanej polohy. V takom prípade gasping pomerne rýchlo prechádza do úplnej zástavy dychu a končí smrťou.

Diagnostika

Na gasping musíme myslieť vždy, keď pozorujeme lapavé dychy u bezvedomia človeka, ktorý nereaguje na oslovenie, či telesný kontakt.

Reakcia

Jedinou správnou reakciou na prítomnosť gaspingu u bezvedomia človeka je začatie neodkladnej resuscitácie zahŕňajúcej masáž srdca a privolanie rýchlej záchrannej pomoci.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lapave-dechy-gasping

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button