Lapavé dychy (gasping)

Lapavé dychy označované odborným termínom gasping sú veľmi varovným príznakom, ktorý značí život ohrozujúci stav. Ich prítomnosť môže navyše zmiasť okolie a oddialiť pomoc poskytnutú príslušnému pacientovi.
Príčiny lapavých dychov
Lapavé dychy sa objavujú v situácii, keď dochádza k zástave krvného obehu. Príčin zástavy môže byť samozrejme viac, najčastejšie ide však o ochorenie srdca (závažné poruchy srdcového rytmu, akútny infarkt myokardu a pod.).
Prejavy
Gasping má podobu opakovaných lapavých dychov, ktorých frekvencia postupne narastá.
Dôležité je vedieť, že tieto lapavé dychy samy o sebe nedokážu zabezpečiť dostatočné okysličenie mozgu a ich prítomnosť neznamená, že by dotyčný človek normálne dýchal.
Menej skúsený záchranca si môže gasping pomýliť a namiesto aby zahájil resuscitáciu, uloží zdanlivo „dýchajúceho“ postihnutého do stabilizovanej polohy. V takom prípade gasping pomerne rýchlo prechádza do úplnej zástavy dychu a končí smrťou.
Diagnostika
Na gasping musíme myslieť vždy, keď pozorujeme lapavé dychy u bezvedomia človeka, ktorý nereaguje na oslovenie, či telesný kontakt.
Reakcia
Jedinou správnou reakciou na prítomnosť gaspingu u bezvedomia človeka je začatie neodkladnej resuscitácie zahŕňajúcej masáž srdca a privolanie rýchlej záchrannej pomoci.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lapave-dechy-gasping
Použité zdroje: základné zdroje textu