Štikútanie

štikútanieŠtikútanie alebo čkanie sa odborne označuje ako Singultus, poznáme to všetci dôverne a asi by len málokoho napadlo, že môže súvisieť aj s niektorými závažnými chorobnými stavmi. Skôr ako sa budeme venovať samotným  príčinám štikútania, mali by sme vedieť, čo to vlastne je a ako vzniká.

Štikútanie je zvuk, ktorý vzniká pri prudkom nasatí vzduchu do pľúc a súčasným uzáverom hlasiviek. Podkladom pre štikútanie sú zášklby bránice, čo je svalové tkanivo oddeľujúce hrudník od brucha.

Bránica je inervovaná párovým bráničným nervom (nervus phrenicus [frénikus]), ktorý vychádza z mozgového kmeňa a prebieha vnútorným priestorom hrudníka v blízkosti pažeráka, srdca a pľúc až k bránici. Narušenie ktorejkoľvek časti tejto nervovej dráhy môže vyvolať štikútanie/čkanie.

Príčiny štikútania:


1. Emócie

Pocity prekvapenia a náhle zmeny emócií môžu ovplyvnením nervových centier vyvolať záchvat štikútania a to bez ohľadu na charakter emócií (pozitívna – radosť, negatívne – zľaknutie, strach, smútok).

2. Roztiahnutie žalúdka

Roztiahnutie žalúdka podráždi bránicu a to zvyčajne vyvolá syngultus.

Ide asi o najčastejšiu príčinu štikútania a stretávame sa s ňou pri hltaní, kedy je žalúdok roztiahnutý ako vyšším množstvom potravy, tak nahromadeného vzduchu, a pridať sa môže aj plyn z popíjaných perlivých nápojov.

Z lekárskych vyšetrení sa používa najčastejie gastroskopia, pri ktorej sa žalúdok cielene nafukuje vzduchom pre jeho lepšiu prehľadnosť.

3. Priame podráždenie bránice nervu

Bránicový nerv prechádza hrudníkom a mnoho hrudných ochorení ho môže podráždiť.

Patrí sem napríklad zápal osrdcovníka, rozsiahlejšie zápaly pľúc, rakovina pľúc a rakovina pažeráka.

4. Vplyv liekov a iných zlúčenín

Viacero látok pôsobí na mozog a spôsobuje nepríjemné štikútanie.

Zrejme najznámejší je vplyv alkoholu, so štikútaním však môžu súvisieť aj niektoré lieky na tlmenie bolesti (analgetiká) a lieky proti epilepsii (antiepileptiká).

5. Rozvrat vnútorného prostredia

Narušenie vnútorného prostredia organizmu môže vyvolať podráždenie centrálneho nervového systému a tým aj spôsobiť štikútanie.

Patrí sem napríklad výchylka v koncentráciách krvných iónov (napr. sodíka), alebo hromadenie toxických produktov metabolizmu (napr. tzv. urémia pri zlyhávaní obličiek).

6. Poškodenie mozgu

Ak dôjde k poškodeniu mozgového kmeňa, kde sú nervové centrá ovládané bránicovým nervom, potom sa okrem mnohých iných príznakov môže objaviť aj úporné štikútanie.

K najbežnejším príčinám poškodenia patrí ischemická alebo krvácavá mozgová mŕtvica, miestny rast mozgového nádoru alebo úraz hlavy, zápaly mozgu, či zápal mozgových blán a narušenie mozgového kmeňa pri roztrúsenej skleróze.

Diagnostika

Z vyššie uvedeného by malo vyplývať to, že nás príliš nezaujíma krátka epizóda štikútania, zvlášť ak súvisí s jedlom. Na druhej strane dlhšie trvajúceho štikútania by mala byť vyšetrená lekárom.

Okrem pohovoru a fyzikálneho vyšetrenia možno vykonať krvné odbery (kontrola vnútorného prostredia organizmu), vyšetrenie neurológom (v prípade podozrenia na ochorenie centrálneho nervového systému s CT vyšetrením mozgu) ako anatomických pomeroch v hrudníku nás orientačne informuje röntgen pľúc (pri abnormálnom náleze možno opäť doplniť CT vyšetrenie hrudníka).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/skytavka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button