Vzduch v bruchu
Vzduch v bruchu sa odborne označuje ako pneumoperitoneum. Zvyčajne sa jedná o veľmi závažný príznak, ktorý vzniká pri pretrhnutí niektorej časti tráviacej trubice.
Za normálnych okolností sa aj v zdravom tráviacom trakte tvoria plyny, ktoré odchádzajú konečníkom. Plyny sa vytvárajú pôsobením črevných baktérií na nestrávené sacharidy a bielkoviny. Za normálnych okolností sa denne vyprodukuje približne 0,5 – 1 liter plynov.
Vzduch v bruchu a jeho príčiny:
1. Prasknutý vred
Pri prasknutí žalúdočného alebo dvanástnikového vredu dôjde k pretrhnutiu tráviacej trubice a uvoľneniu vzduchu do dutiny brušnej.
2. Pretrhnutie čreva
Tento stav môže mať viac príčin, ako o ňom píšem v samostatnom článku.
Asi najčastejšou príčinou je pretrhnutie endoskopickým prístrojom pri kolonoskopií, môže vzniknúť aj u rady chorôb (prasknutie črevnej výchlopky pri divertikulóze a divertikulitíde, úraz, zápal slepého čreva, pokročilá forma rakoviny hrubého čreva, ťažké formy zápalov ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída).
3. Úraz brucha
Otvorené zranenia dutiny brušnej, teda stav, pri ktorom došlo ku kontaktu brušnej dutiny s okolím, je spojený s prienikom vzduchu do brucha.
4. Stav po operácii
Po operácii v brušnej dutine (či už po otvorenej operácii alebo po laparoskopickom zákroku) sa v bruchu nachádza vzduch.
Vzhľadom k prísnemu zachovaniu sterilných podmienok sa tento vzduch vstrebáva, bez toho aby nejako uškodil.
Diagnostika vzduchu v bruchu
Samotný vzduch v bruchu najlepšie zistíme z prostého röntgenu brucha. Presnejšie príčiny potom dohľadávame pomocou ďalších vyšetrení (napr. CT vyšetrenie brucha).
V akútnom stave u poškodenia tráviaceho traktu je mnohokrát nutný chirurgický zákrok v brušnej dutine, kedy sa identifikuje miesto pretrhnutia tráviacej trubice a následne sa môže aj opraviť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vzduch-v-brise-pneumoperitoneum
Použité zdroje: základné zdroje textu