Urémia

UrémiaUrémia je označenie pre chorobný stav, keď sa v tele hromadia dusíkaté splodiny metabolizmu medzi ktoré patrí napríklad močovina (latinsky urea).

Ako sa urémia prejavuje? Aká je jej liečba? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny urémie


Hlavnou príčinou hromadenia splodín je chronické obličkové zlyhávanie. Obličky sú očišťovacími jednotkami tela, majú za úlohu filtrovať krv a odstraňovať z tela potenciálne škodlivé zlúčeniny.

Prejavy

Postupné narastanie koncentrácie dusíkatých zlúčenín v krvi vedie k celkovému zhoršovaniu stavu. Človek sa necíti dobre, stráca chuť do jedla a začne ubúdať na váhe. Objavuje sa svalová slabosť, nevoľnosť a zvracanie. Nakoniec dochádza k poruche vedomia a k smrti, podiel na tom má aj súčasný rozvrat vnútorného prostredia organizmu a minerálov v krvi pri poruche obličkových funkcií.

Pri urémii sa môže objaviť polyneuropatia a zápaly osrdcovníka.

Diagnostika

Pacienta môžeme vypočuť, informácie o koncentrácii dusíkatých splodín v krvi nám dá vyšetrenie krvi. Je pochopiteľne nutné nielen zistiť samotnú prítomnosť urémie, ale aj nájsť jej príčinu.

Z toho dôvodu je nutné komplexné vyšetrenie obličiek, ktoré by nám malo odpovedať to, o akú chorobu sa jedná.

Liečba

Musíme liečiť príčinu zlyhávania obličiek, ak je to však možné. V zásade je nutné udržiavať vyrovnaný príjem a výdaj tekutín, brániť dehydratácií alebo naopak prevodneniu chorého. Ak už nie sme schopní funkciu obličiek zlepšiť je jediným riešením začatie dialýzy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uremie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button