Vyliec.sk > Choroby > Urémia

Urémia

UrémiaUrémia je označenie pre chorobný stav, keď sa v tele hromadia dusíkaté splodiny metabolizmu medzi ktoré patrí napríklad močovina (latinsky urea).

Ako sa urémia prejavuje? Aká je jej liečba? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny urémie


Hlavnou príčinou hromadenia splodín je chronické obličkové zlyhávanie. Obličky sú očišťovacími jednotkami tela, majú za úlohu filtrovať krv a odstraňovať z tela potenciálne škodlivé zlúčeniny.

Prejavy

Postupné narastanie koncentrácie dusíkatých zlúčenín v krvi vedie k celkovému zhoršovaniu stavu. Človek sa necíti dobre, stráca chuť do jedla a začne ubúdať na váhe. Objavuje sa svalová slabosť, nevoľnosť a zvracanie. Nakoniec dochádza k poruche vedomia a k smrti, podiel na tom má aj súčasný rozvrat vnútorného prostredia organizmu a minerálov v krvi pri poruche obličkových funkcií.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pri urémii sa môže objaviť polyneuropatia a zápaly osrdcovníka.

Diagnostika

Pacienta môžeme vypočuť, informácie o koncentrácii dusíkatých splodín v krvi nám dá vyšetrenie krvi. Je pochopiteľne nutné nielen zistiť samotnú prítomnosť urémie, ale aj nájsť jej príčinu.

Z toho dôvodu je nutné komplexné vyšetrenie obličiek, ktoré by nám malo odpovedať to, o akú chorobu sa jedná.

Liečba

Musíme liečiť príčinu zlyhávania obličiek, ak je to však možné. V zásade je nutné udržiavať vyrovnaný príjem a výdaj tekutín, brániť dehydratácií alebo naopak prevodneniu chorého. Ak už nie sme schopní funkciu obličiek zlepšiť je jediným riešením začatie dialýzy.

Urémia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.