Úvod / Syndrómy / Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôh

Syndróm nepokojných nôhSyndróm nepokojných nôh je relatívne častý a nie celkom prebádaný problém. Nie je síce nebezpečný, ale môže svojmu nositeľovi znepríjemňovať život. Ako názov napovedá, postihuje najmä dolné končatiny, ale postihnuté môžu byť aj horné končatiny a trup. Podstatou syndrómu sú nepríjemné pocity v určitej časti tela, ktoré na chvíľu vymiznú po pohnutí touto časťou tela.

Syndróm nepokojných nôh a jeho príčiny


Príčiny vzniku tohto syndrómu nie sú presne známe a niektorými odborníkmi je jeho existencia ako samostatnej klinickej jednotky spochybňovaná. Avšak sa predpokladá, že porucha často súvisí s nedostatkom železa a zníženou koncentráciou zlúčeniny dopamín v mozgu. Inokedy sa môže na vzniku ťažkostí podieľať žilová nedostatočnosť, polyneuropatia a nedostatok horčíka.

Syndróm často sprevádza niektoré autoimunitné ochorenia (napríklad Sjögrenov syndróm). Ťažkosti sa často zhoršujú u žien v tehotenstve. Predpokladá sa aj vplyv genetických faktorov.

Prejavy

Syndróm nepokojných nôh (liečba)U postihnutých sa objavujú nepríjemné pocity v končatinách. Ľudia sa sťažujú na bolesti lýtok, nutkanie pohybovať dolnými končatinami, pocit ťažkých nôh a ďalej na nepríjemné pocity svrbenia, brnenia či svrbenie v nohách. Tieto vnemy sa zhoršujú v pokoji a ustupujú pri fyzickej aktivite.

Nepríjemným faktom je, že ťažkosti sa stupňujú večer, čo sťažuje zaspávanie a spôsobuje nespavosť.

Diagnostika

K diagnóze treba neurologické vyšetrenie, kedy lekár pacienta dôkladne vyšetrí a prehovorí s ním o jeho ťažkostiach. Súčasťou diagnostiky môže byť aj ultrazvuk žíl dolných končatín, ktorý nás informuje o žilových ochoreniach a eventuálne EMG, ktoré vie rozpoznať polyneuropatiu.

Liečba

Liečba syndrómu spadá do kompetencie neurológov. Zvyčajne sa podáva železo v tabletkách alebo sa predpisujú lieky používané aj v liečbe Parkinsonovej choroby, ktoré v mozgu zvyšujú hladinu dopamínu.

Pomáha aj pravidelná fyzická aktivita a masáže. Určitú úľavu môžu priniesť aj lieky na spanie, ale dnes sa ich užívanie príliš neodporúča vzhľadom k tomu, že neriešia vlastný problém, a pretože na ne často vzniká závislosť.

Syndróm nepokojných nôh
5 (100%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *