Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíkaHorčík (odborne magnézium) je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje v relatívne malom množstve, napriek tomu ho však potrebujeme a jeho znížené hodnoty môžu viesť k sérii ťažkostí. Teraz si povedzme niekoľko informácií o hlavných príčinách, príznakoch, diagnostike a liečbe tohto nedostatku. Nedostatok horčíka, aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať?

Nedostatok horčíka a jeho príčiny


Problém môže vzniknúť u nedostatočného príjmu minerálov, najmä nedostatku minerálnych tekutín. Podobne môže byť nedostatok horčíka vyvolaný u jeho nadmerných strát z tela (poruchy vstrebávania živín, hnačky, lieky zo skupiny diuretík).

Prejavy

Bežnými prejavmi nedostatku horčíka sú únava, nechutenstvo, svalová slabosť a niekedy naopak svalové kŕče sprevádzané bolesťami dolných končatín a syndrómom nepokojných nôh.

U vážnejšieho nedostatku môže byť narušený aj centrálny nervový systém so zmenami nálad, depresiami a halucináciami.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Kardiovaskulárny aparát je nedostatkom horčíka postihnutý tiež a môžu sa objaviť menej, či viac závažné poruchy srdcového rytmu (vrátane špecifického podtypu komorovej tachykardie známej ako Torsade de pointes).

Diagnostika

Hladinu horčíka dokážeme stanoviť z jednoduchého krvného náberu. Hladina horčíka v krvi nemusí samozrejme úplne presne odrážať jeho celkové množstvo v tele, ale väčšinou sú tieto dve hodnoty v priamej úmere.

Liečba

Základom liečby je pochopiteľne podávanie horčíka a navýšenie jeho obsahu v organizme. V drvivej väčšine sa podávajú rôzne preparáty vo forme tabliet, či práškov (napr. Magnosolv). Pri závažnom nedostatku horčíka u pacientov v ťažkých stavoch možno podávať preparáty horčíka aj vnútrožilovo.

Je samozrejme nutné myslieť na to, že horčíkom sa pri jeho nadmernom prísune možno aj predávkovať.

Nedostatok horčíka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.