Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíkaHorčík (odborne magnézium) je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje v relatívne malom množstve, napriek tomu ho však potrebujeme a jeho znížené hodnoty môžu viesť k sérii ťažkostí. Teraz si povedzme niekoľko informácií o hlavných príčinách, príznakoch, diagnostike a liečbe tohto nedostatku. Nedostatok horčíka, aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, a ako ho liečiť a diagnostikovať?

Nedostatok horčíka a jeho príčiny

Problém môže vzniknúť u nedostatočného príjmu minerálov, najmä nedostatku minerálnych tekutín.

Podobne môže byť nedostatok horčíka vyvolaný u jeho nadmerných strát z tela (poruchy vstrebávania živín, hnačky, lieky zo skupiny diuretík).

Prejavy

Bežnými prejavmi nedostatku horčíka sú únava, nechutenstvo, svalová slabosť a niekedy naopak svalové kŕče sprevádzané bolesťami dolných končatín a syndrómom nepokojných nôh.

U vážnejšieho nedostatku môže byť narušený aj centrálny nervový systém so zmenami nálad, depresiami a halucináciami.

Kardiovaskulárny aparát je nedostatkom horčíka postihnutý tiež a môžu sa objaviť menej, či viac závažné poruchy srdcového rytmu (vrátane špecifického podtypu komorovej tachykardie známej ako Torsade de pointes).

Diagnostika

Hladinu horčíka dokážeme stanoviť z jednoduchého krvného náberu.

Hladina horčíka v krvi nemusí samozrejme úplne presne odrážať jeho celkové množstvo v tele, ale väčšinou sú tieto dve hodnoty v priamej úmere.

Liečba

Základom liečby je pochopiteľne podávanie horčíka a navýšenie jeho obsahu v organizme. V drvivej väčšine sa podávajú rôzne preparáty vo forme tabliet, či práškov (napr. Magnosolv).

Pri závažnom nedostatku horčíka u pacientov v ťažkých stavoch možno podávať preparáty horčíka aj vnútrožilovo.

Je samozrejme nutné myslieť na to, že horčíkom sa pri jeho nadmernom prísune možno aj predávkovať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-horciku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button