Torsade de pointes

Torsade de pointesTorsade de pointes  je pomerne špecifický typ poruchy rytmu (arytmia), ktorá je známa ako komorová tachykardia. Z toho pochopiteľne vyplýva, že toto ochorenie je smrteľne nebezpečná záležitosť.

Príčiny torsade de pointes


Porucha rytmu môže byť spôsobená liekmi a ďalšími faktormi súvisiacimi so vznikom dlhého QT intervalu na EKG.

Okrem toho je riziko arytmie vyššie u ľudí so srdcovým zlyhaním a s rozvratom vnútorného prostredia organizmu (napr. pokles horčíka a draslíka v krvi).

Príznaky

Epizóda tohto ochorenia sa môže prejavovať nepríjemnými pocitmi, prudkým poklesom krvného tlaku, celkovou slabosťou, búšením srdca a kolapsovými stavy.

Väčšinou sa arytmia po krátkej dobe samovoľne prevedie na normálny rytmus, ale v určitých prípadoch pretrváva, degeneruje do fibrilácie komôr, a tak môže vyvolať zrútenie krvného obehu.

Dôsledkom je bezvedomie a do niekoľkých minút aj smrť.

Diagnostika

Arytmiu spoznáme, keď je pacient počas jej vzniku napojený na monitor srdcového rytmu, kde poruchu uvidíme.

Toto ochorenie vyzerá ako klasická komorová tachykardia, ale na rozdiel od nej sa menia vertikálnej výchylky (amplitúda) záznamu.

Liečba

Základom liečby s poruchou obehu je klasická resuscitácia s aplikáciou elektrického výboja (defibrilácie) za cieľom navrátiť normálny rytmus.

Súčasťou terapie opakovaných záchvatov Torsade de pointes býva aplikácie antiarytmík a intravenózne podanie síranu horečnatého.

Ak je riziko opakovania arytmie príliš veľké, môže byť indikovaná implantácia prístroja ICD. Vcelku logicky musí byť ukončené užívanie liekov predlžujúcich QT interval.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/torsade-de-pointes

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button