Predávkovanie horčíkom

Predávkovanie horčíkomAko sa predávkovanie horčíkom prejavuje, aké sú jeho príčiny a ako tento stav liečiť? Horčík (Magnesium) je minerál, ktorý náš organizmus nutne potrebuje. Nedostatok horčíka spôsobuje viacero ťažkostí, ktorým je venovaný príslušný článok. Na druhej strane je však možné sa horčíkom predávkovať, hoci to nie je zďaleka tak časté.

Predávkovanie horčíkom a jeho príčiny

K predávkovaniu horčíkom môže dôjsť pri jeho zvýšenom príjme v potrave (napr. niektoré minerálne vody, špenát, orechy a mandle), alebo v podobe niektorých doplnkov stravy (napr. Magnosolv), alebo v niektorých liekoch (napríklad niektoré lieky proti zápche).

Aj pri zvýšenom príjme horčíka však zdravé telo dokáže jeho nadbytok vylúčiť, a preto sa predávkovanie objaví skôr vtedy, ak je zvýšený príjem horčíka kombinovaný s jeho zhoršeným vylučovaním z tela pri chronickom zlyhávaní obličiek.

Prejavy

Predávkovanie horčíkom spôsobuje rad príznakov vrátane nechutenstva, zvracania, svalovej slabosti a únavy.

Výchylky v koncentrácii horčíka ovplyvňujú aj srdcovú činnosť a zvyšujú riziko vzniku porúch rytmu vrátane zástavy srdca.

Diagnostika

Hladinu horčíka môžeme ľahko zisti z krvného náberu vo vzorke žilovej krvi, toto vyšetrenie je dostupné vo väčšine bežných biochemických laboratórií.

Liečba

Základom je zastavenie prísunu horčíka, čo väčšinou postačuje k vymiznutiu symptómov.

Ak je predávkovanie závažné a ak je kombinované s výrazne zníženou funkciou obličiek, potom môže byť indikovaná dialýza k normalizácii vnútorného prostredia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/predavkovani-horcikem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button