Atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT)

AVNRTKostrbatý a zložitý názov atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT) je označenie pre relatívne častú poruchu rytmu (arytmia), ktorá môže byť u mladého človeka dôvodom opakovaného búšenia srdca.

Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju zistiť/diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

AVNRT a jej príčiny


Presná príčina vzniku tejto poruchy rytmu nie je jasná, aj keď sa predpokladá zvýšená konzumácia kofeínu, stres a zvýšená funkcia štítnej žľazy.

Porucha vzniku v tzv. AV uzla, čo je časť srdca, kde môžu elektrické vzruchy z predsiení prechádzať na komory.

Všade inde sú predsiene a komory elektricky izolované. Pri AVNRT sa šíriaci vzruch v AV uzle zacyklí, rýchlo krúži dookola a vystreľuje s veľkou frekvenciou do komôr, čím spôsobuje ich rýchle sťahy.

Prejavy

Rýchle sťahy srdcových komôr sú zvyčajne vnímané ako nepríjemné búšenie srdca, ktoré môže byť sprevádzané pocitmi dýchavičnosti alebo epizódami bezvedomia.

U atrioventrikulárnej nodálnej reentry tachykardie ide typicky o záchvaty, ktoré samy prechádzajú do normálneho rytmu, alebo degenerujú v inú poruchu rytmu (napr. fibrilácia predsiení).

Ak by AVNRT trvala dlhší čas, môže zhoršiť funkciu srdca a spôsobiť príznaky srdcového zlyhania.

Diagnostika

Základom diagnostiky je EKG , na ktorom nájdeme síce pravidelnú, ale veľmi rýchlu srdcovú akciu s tepovou frekvenciou okolo 150 za minútu. Ak je porucha len chvíľková, je vyššia šanca zachytiť ju pomocou EKG Holteru.

Z celkového hľadiska by sme mali vykonať aj echokardiografické vyšetrenie srdca a vyšetrenie hladiny hormónov štítnej žľazy v krvi, aby sme vylúčili jej zvýšenú funkciu.

Človek po záchvate AVNRT môže mať vykonané elektrofyziologické vyšetrenie srdca, ktoré môže pomôcť v potvrdení arytmie.

Liečba

V akútnej fáze je možné vykonať podráždenie blúdivého nervu (tzv. vagové manévre), ktoré môže pomôcť.

Znamená to buď masáž nervovej pletene na krku, ktorá je v blízkosti krčnej tepny (karotický sínus), alebo drepnutie si a akoby zatlačenie na stolicu.

Ak vagové manévre nezaberú, podávajú sa niektoré antiarytmiká (adenozín, beta-blokátory), ktoré môžu nastoliť normálny rytmus a v prípade potreby môže byť vykonaná elektrická kardioverzia.

Moderným spôsobom terapie je tzv. katetrizačná ablácia srdca, ktorá sa však vykonáva len na vyšších kardiologických pracoviskách.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/atrioventrikularni-nodalni-reentry-tachykardie-avnrt

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button