Vyliec.sk > Choroby > Atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT)

Atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT)

AVNRTKostrbatý a zložitý názov atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT) je označenie pre relatívne častú poruchu rytmu (arytmia), ktorá môže byť u mladého človeka dôvodom opakovaného búšenia srdca.

Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju zistiť/diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

AVNRT a jej príčiny


Presná príčina vzniku tejto poruchy rytmu nie je jasná, aj keď sa predpokladá zvýšená konzumácia kofeínu, stres a zvýšená funkcia štítnej žľazy.

Porucha vzniku v tzv. AV uzla, čo je časť srdca, kde môžu elektrické vzruchy z predsiení prechádzať na komory. Všade inde sú predsiene a komory elektricky izolované. Pri AVNRT sa šíriaci vzruch v AV uzle zacyklí, rýchlo krúži dookola a vystreľuje s veľkou frekvenciou do komôr, čím spôsobuje ich rýchle sťahy.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Rýchle sťahy srdcových komôr sú zvyčajne vnímané ako nepríjemné búšenie srdca, ktoré môže byť sprevádzané pocitmi dýchavičnosti alebo epizódami bezvedomia.

U atrioventrikulárnej nodálnej reentry tachykardie ide typicky o záchvaty, ktoré samy prechádzajú do normálneho rytmu, alebo degenerujú v inú poruchu rytmu (napr. fibrilácia predsiení). Ak by AVNRT trvala dlhší čas, môže zhoršiť funkciu srdca a spôsobiť príznaky srdcového zlyhania.

Diagnostika

Základom diagnostiky je EKG , na ktorom nájdeme síce pravidelnú, ale veľmi rýchlu srdcovú akciu s tepovou frekvenciou okolo 150 za minútu. Ak je porucha len chvíľková, je vyššia šanca zachytiť ju pomocou EKG Holteru.

Z celkového hľadiska by sme mali vykonať aj echokardiografické vyšetrenie srdca a vyšetrenie hladiny hormónov štítnej žľazy v krvi, aby sme vylúčili jej zvýšenú funkciu.

Človek po záchvate AVNRT môže mať vykonané elektrofyziologické vyšetrenie srdca, ktoré môže pomôcť v potvrdení arytmie.

Liečba

V akútnej fáze je možné vykonať podráždenie blúdivého nervu (tzv. vagové manévre), ktoré môže pomôcť. Znamená to buď masáž nervovej pletene na krku, ktorá je v blízkosti krčnej tepny (karotický sínus), alebo drepnutie si a akoby zatlačenie na stolicu.

Ak vagové manévre nezaberú, podávajú sa niektoré antiarytmiká (adenozín, beta-blokátory), ktoré môžu nastoliť normálny rytmus a v prípade potreby môže byť vykonaná elektrická kardioverzia. Moderným spôsobom terapie je tzv. katetrizačná ablácia srdca, ktorá sa však vykonáva len na vyšších kardiologických pracoviskách.

Atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.