Pľúcna hypertenzia

Pľúcna hypertenziaPľúcna hypertenzia znamená zvýšenie krvného tlaku v pľúcnom riečisku. Pľúcne riečisko je tvorené pľúcnou tepnou, ktorá vedie odkysličenú krv z pravej srdcovej komory. Pľúcna tepna sa potom ďalej delí na párovú tepnu pre každú z oboch pľúc. Tieto tepny sa ďalej delia na mnoho menších až na úplne drobné kapiláry, na ktorých úrovni dochádza k výmene krvných plynov – krv sa okysličuje a zbavuje sa oxidu uhličitého. Z kapilár sa potom krv odvádza postupne sa spájajúcimi žilami, ktoré nakoniec vyústia do ľavej srdcovej siene.

Pľúcne riečisko je oveľa menšie ako systémový krvný obeh (tj. cievny systém vo zvyšku tela), a preto do neho krv tečie pod nižším tlakom. Kým tlak na paži sa u zdravého človeka pohybuje okolo 130/80 milimetrov ortuti, tlak v pľúcnom riečisku (ktorý samozrejme obvyklými metódami nezmeriame) býva nižšia ako 35/12 milimetrov ortuti.

Ak sa z nejakého dôvodu tlak v pľúcnom riečisku zvýši, hovoríme o pľúcnej hypertenzií.

Príčiny pľúcnej hypertenzie


Podľa príčin rozlišujeme pľúcnu hypertenziu na primárnu a sekundárnu.

Primárna pľúcna hypertenzia

Vzniká akosi „sama od seba“ a podkladom je narušená funkcia drobných pľúcnych tepien, ktoré sa začnú zužovať a tým zvyšujú miestny krvný tlak.

Častejšie postihnuté sú mladé ženy a ženy stredného veku.

Sekundárna pľúcna hypertenzia

Vzniká najčastejšie na podklade pľúcnych chorôb, ktoré sťažia prietok krvi pľúcami (napr. CHOCHP, pľúcna fibróza, sarkoidóza, silikóza a azbestóza a pod.), na podklade upchávania pľúcnych tepien krvnými zrazeninami (pľúcna embólia) alebo kvôli dlhodobému preťažovaniu pravé polovice srdca veľkým tokom krvi (napríklad pri neliečenom defekte septa predsiení a defekte komorového septa).

Tlak v pľúcnom riečisku môže byť zvýšený aj prenesene pri zlyhávaní ľavej polovice srdca. Pokiaľ nie je ľavá srdcová komora schopná vypumpovať dostatok krvi, krv sa začne hromadiť pred ľavou predsieňou v pľúcnych cievach a to v nich zvýši tlak.

Pľúcna hypertenzia sa často vyskytuje aj u vaskulitíd, čo sú imunitne podložené choroby krvných ciev.

Prejavy

Pľúcna hypertenzia narušuje správnu funkciu pľúc, tj. výmenu krvných plynov. Hlavným príznakom je preto dýchavičnosť, ktorá sa zhoršuje pri námahe.

Nedostatok kyslíka pre tkanivá spôsobuje únavu, nevýkonnosť a charakteristický vznik paličkovitých prstov. Zvýšený tlak v pľúcnom riečisku spôsobí preťaženie pravej polovice srdca, ktorá pumpuje proti vyššiemu odporu.

Dôsledkom je zlyhávanie pravej polovice srdca so vznikom tzv. pľúcneho srdca (cor pulmonale) a jeho prejavov.

Primárna pľúcna hypertenzia má pomerne zlú prognózu a u rady chorých je smrteľná do niekoľkých rokov od vzniku príznakov.

Priebeh a prognóza sekundárnej pľúcnej hypertenzie závisí do značnej miery na tom, ako sa darí diagnostikovať a liečiť vyvolávajúce ochorenie.

Diagnostika

Podozrenie môžeme získať na základe rozhovoru s pacientom a prítomnosti vyššie uvedených chorobných príznakov.

V krvi býva zvýšená koncentrácia natriuretických peptidov (napr. NT-proBNP), čo sa dá zistiť z náberu žilovej krvi. Určité známky preťaženia pravej polovice srdca môžu byť viditeľné na EKG.

Veľmi dôležité vyšetrenie pre potvrdenie pľúcnej hypertenzie je väčšinou echokardiografia, ktorá je nezaťažujúca a má dobrú citlivosť.

Presné určenie a stanovenie pľúcnej hypertenzie je možné až na vyšších kardiologických pracoviskách, kedy je pacientovi niektorou z žíl zavedený do srdca a pľúcnej tepny apeciálny katéter, ktorý umožní presne zmerať miestny krvný tlak.

Potom, čo je pľúcna hypertenzia stanovená je potrebné určiť, či je primárna alebo sekundárna, tj. či je prítomná nejaká vyvolávajúca choroba pľúc alebo krvných ciev.

Liečba

Primárna pľúcna hypertenzia je na liečbu veľmi zložitá, podávajú sa niektoré zlúčeniny, ktoré by mali spôsobiť rozširovanie pľúcnych ciev a tým znižovať tlak v pľúcnom riečisku.

Je zaujímavé, že jedna z týchto zlúčenín – sildenafil – ukázala aj veľmi silný efekt na cievy v penise a lieky obsahujúce sildenafil sa stali obľúbenými medikamenty na podporu erekcie (napr. liek Viagra). Srdcové zlyhávanie, ktoré je zvyčajne prítomné sa lieči symptomaticky.

Definitívnym riešením je v určitých situáciách len transplantácia pľúc. U sekundárnej pľúcnej hypertenzie ide o liečbu vyvolávajúcej choroby.

Ak je liečba úspešná, pľúcna hypertenzia sa zmierni. To sa však v určitých situáciách ľahšie povie, ako urobí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/plicni-hypertenze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button