Vyliec.sk / Choroby / Silikóza a azbestóza

Silikóza a azbestóza

Silikóza a azbestózaSilikóza a azbestóza sú ochorenia pľúc, ktoré môžu byť značne nebezpečné. Ich veľký problém spočíva v ich trvalom priebehu, v komplikáciách, ktoré so sebou nesú, a potom vo fakte, že sa nedajú príliš účinne liečiť.

Čo spôsobuje tieto choroby, ako ich liečiť a diagnostikovať a ako sa prejavujú?

Silikóza a azbestóza a ich príčiny


Príčinou oboch chorôb je zlúčenina pochádzajúca z vonkajšieho prostredia, ktorá sa vdýchnutím dostane do pľúc. U silikózy je touto zlúčeninou oxid kremičitý a u azbestózy je to azbest. Najmä v niektorých zamestnaniach sa ľudia s týmito zlúčeninami stretávajú vo zvýšenej miere - s oxidom kremičitým baníci pri práci v baniach, s azbestom baníci a ľudia pracujúci v niektorých priemyselných odvetviach.

Obe zlúčeniny sa teda dostanú do pľúcnych mechúrikov. Tam ich ako narušiteľa spozoruje miestny imunitný systém, pohltia ich obranné bunky makrofágy a pokúsia sa ich stráviť. Častice oxidu uhličitého aj azbestu sú pre makrofágy bohužiaľ nestráviteľné a čo je ešte horšie, makrofág zvnútra poškodia a ten nakoniec odumrie.

Z mŕtveho makrofágu sa vylejú jeho bojové látky a začnú dráždiť a poškodzovať okolie. Okrem toho sa z makrofágu opäť uvoľnia aj častice oxidu kremičitého, či azbestu a môžu byť zachytené a prehltnúté ďalším makrofágom - celý proces sa opakuje. Ako proces postupuje, je pľúcne tkanivo trvalo poškodzované imunitným procesom a agresívnymi látkami uvoľňovanými z rozpadajúcich sa makrofágov.

Pľúcne tkanivo narušované zápalom postupom času začne väzivovatieť (vzniká pľúcna fibróza) a tým sa začne zhoršovať výmena dýchacích plynov medzi pľúcami a krvou.

Prejavy

Prejavy choroby sa objavujú veľmi pomaly, a to počas rokov. Spočiatku nemá človek prejavy žiadne, neskôr sa môže objaviť dráždivý suchý kašeľ a postupne sa zhoršujúca dýchavičnosť. Dýchavičnosť je spôsobená zníženou schopnosťou zväzivovatených pľúc vymieňať s krvou krvné plyny - tkaniva začnú trpieť nedostatkom kyslíka.

Človek sa najprv zadýchava pri väčšej námahe, potom už pri bežných denných úkonoch. V najťažších prípadoch môže mať človek dýchavičnosť aj v pokoji. Dráždené môže byť aj pohrudnica (blana na povrchu pľúc, ktorá tvorí výstelku pohrudničnej dutiny), čo spôsobí bolesti tzv. Pleurálneho charakteru. Ide o nepríjemné bolesti na hrudníku, ktoré súvisia s dýchaním - pri nádychu sa objavujú a zhoršujú, pri výdychu miznú.

Silikóza a azbestóza - možné komplikácie

1. Významnou komplikáciou väzivovatenia pľúc je poškodenie srdca. Prečo k nemu dochádza? Je to jednoduché - zväzivovatené časti pľúc zle vymieňajú kyslík s krvnými cievami. Na to krvné cievy automaticky reagujú zúžením. Je to vrodená schopnosť pľúcnych ciev, ktorá má zabrániť zbytočnému plytvaniu. Zúžených ciev začne byť moc a to sťaží prietok krvi pľúcnym riečišťom.

Pravá srdcová komora (ktorá pumpuje krv do pľúc cez pľúcnicu, pľúcne tepny) musí pumpovať proti čím ďalej väčšiemu odporu a to ju začne preťažovať. Začne vznikať tzv. pľúcne srdce (cor pulmonale) a pravostranné srdcové zlyhávanie.

2. Azbest je navyše nebezpečný ďalšou komplikáciou - dlhodobou prítomnosťou môže spôsobiť vznik zhubného nádoru pohrudnice, ktorý sa volá mezotelióm.

Silikóza a azbestóza a ich diagnostika

Pre diagnózu sú významné otázky lekára na predchádzajúce zamestnanie, kde by mohlo dôjsť ku kontaktu s oxidom kremičitým alebo s azbestom (klasicky práce v baniach).

Významné tiež je, či dotyčný pri práci používal ochranné pomôcky. Obraz a rozsah poškodenia možno zistiť na röntgene pľúc, funkciu pľúc zhodnotia funkčné vyšetrenia (spirometria a ďalšie). Pri nich chorý dýcha do špeciálnych prístrojov a tie hodnotia prácu jeho pľúc. Röntgen a CT vyšetrenie pľúc môžu tiež napomôcť k diagnóze mezoteliómu. Funkciu pravej srdcovej komory zhodnotíme na ultrazvuku srdca (ECHO srdca) a v krvi môžeme laboratórne zistiť hodnoty krvných plynov.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je nepracovať v prostredí, kde sa vyskytuje oxid kremičitý a azbest. Ak to však nie je možné, je nutné v takomto prostredí používať všetky predpísané ochranné pomôcky (masky a pod.).

Liečba

Liečiť samotnú príčinu silikózy a azbestózy nevieme, možno však aspoň tlmiť prejavy choroby. To zahŕňa použitie liekov, ktoré rozširujú dýchacie cesty a zlepšujú tak dýchanie. Používajú sa aj lieky tlmiace kašeľ.

Pri vážnych prípadoch možno chorému pri pozitívnom kyslíkovom teste dlhodobo podávať kyslík vo forme domácej oxygenoterapie.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.