Vyliec.sk > Choroby > Silikóza a azbestóza

Silikóza a azbestóza

Silikóza a azbestózaSilikóza a azbestóza sú ochorenia pľúc, ktoré môžu byť značne nebezpečné. Ich veľký problém spočíva v ich trvalom priebehu, v komplikáciách, ktoré so sebou nesú, a potom vo fakte, že sa nedajú príliš účinne liečiť.

Čo spôsobuje tieto choroby, ako ich liečiť a diagnostikovať a ako sa prejavujú?

Silikóza a azbestóza a ich príčiny


Príčinou oboch chorôb je zlúčenina pochádzajúca z vonkajšieho prostredia, ktorá sa vdýchnutím dostane do pľúc. U silikózy je touto zlúčeninou oxid kremičitý a u azbestózy je to azbest. Najmä v niektorých zamestnaniach sa ľudia s týmito zlúčeninami stretávajú vo zvýšenej miere - s oxidom kremičitým baníci pri práci v baniach, s azbestom baníci a ľudia pracujúci v niektorých priemyselných odvetviach.

Obe zlúčeniny sa teda dostanú do pľúcnych mechúrikov. Tam ich ako narušiteľa spozoruje miestny imunitný systém, pohltia ich obranné bunky makrofágy a pokúsia sa ich stráviť. Častice oxidu uhličitého aj azbestu sú pre makrofágy bohužiaľ nestráviteľné a čo je ešte horšie, makrofág zvnútra poškodia a ten nakoniec odumrie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Z mŕtveho makrofágu sa vylejú jeho bojové látky a začnú dráždiť a poškodzovať okolie. Okrem toho sa z makrofágu opäť uvoľnia aj častice oxidu kremičitého, či azbestu a môžu byť zachytené a prehltnúté ďalším makrofágom - celý proces sa opakuje. Ako proces postupuje, je pľúcne tkanivo trvalo poškodzované imunitným procesom a agresívnymi látkami uvoľňovanými z rozpadajúcich sa makrofágov.

Pľúcne tkanivo narušované zápalom postupom času začne väzivovatieť (vzniká pľúcna fibróza) a tým sa začne zhoršovať výmena dýchacích plynov medzi pľúcami a krvou.

Prejavy

Prejavy choroby sa objavujú veľmi pomaly, a to počas rokov. Spočiatku nemá človek prejavy žiadne, neskôr sa môže objaviť dráždivý suchý kašeľ a postupne sa zhoršujúca dýchavičnosť. Dýchavičnosť je spôsobená zníženou schopnosťou zväzivovatených pľúc vymieňať s krvou krvné plyny - tkaniva začnú trpieť nedostatkom kyslíka.

Človek sa najprv zadýchava pri väčšej námahe, potom už pri bežných denných úkonoch. V najťažších prípadoch môže mať človek dýchavičnosť aj v pokoji. Dráždené môže byť aj pohrudnica (blana na povrchu pľúc, ktorá tvorí výstelku pohrudničnej dutiny), čo spôsobí bolesti tzv. Pleurálneho charakteru. Ide o nepríjemné bolesti na hrudníku, ktoré súvisia s dýchaním - pri nádychu sa objavujú a zhoršujú, pri výdychu miznú.

Silikóza a azbestóza - možné komplikácie

1. Významnou komplikáciou väzivovatenia pľúc je poškodenie srdca. Prečo k nemu dochádza? Je to jednoduché - zväzivovatené časti pľúc zle vymieňajú kyslík s krvnými cievami. Na to krvné cievy automaticky reagujú zúžením. Je to vrodená schopnosť pľúcnych ciev, ktorá má zabrániť zbytočnému plytvaniu. Zúžených ciev začne byť moc a to sťaží prietok krvi pľúcnym riečišťom.

Pravá srdcová komora (ktorá pumpuje krv do pľúc cez pľúcnicu, pľúcne tepny) musí pumpovať proti čím ďalej väčšiemu odporu a to ju začne preťažovať. Začne vznikať tzv. pľúcne srdce (cor pulmonale) a pravostranné srdcové zlyhávanie.

2. Azbest je navyše nebezpečný ďalšou komplikáciou - dlhodobou prítomnosťou môže spôsobiť vznik zhubného nádoru pohrudnice, ktorý sa volá mezotelióm.

Silikóza a azbestóza a ich diagnostika

Pre diagnózu sú významné otázky lekára na predchádzajúce zamestnanie, kde by mohlo dôjsť ku kontaktu s oxidom kremičitým alebo s azbestom (klasicky práce v baniach).

Významné tiež je, či dotyčný pri práci používal ochranné pomôcky. Obraz a rozsah poškodenia možno zistiť na röntgene pľúc, funkciu pľúc zhodnotia funkčné vyšetrenia (spirometria a ďalšie). Pri nich chorý dýcha do špeciálnych prístrojov a tie hodnotia prácu jeho pľúc. Röntgen a CT vyšetrenie pľúc môžu tiež napomôcť k diagnóze mezoteliómu. Funkciu pravej srdcovej komory zhodnotíme na ultrazvuku srdca (ECHO srdca) a v krvi môžeme laboratórne zistiť hodnoty krvných plynov.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je nepracovať v prostredí, kde sa vyskytuje oxid kremičitý a azbest. Ak to však nie je možné, je nutné v takomto prostredí používať všetky predpísané ochranné pomôcky (masky a pod.).

Liečba

Liečiť samotnú príčinu silikózy a azbestózy nevieme, možno však aspoň tlmiť prejavy choroby. To zahŕňa použitie liekov, ktoré rozširujú dýchacie cesty a zlepšujú tak dýchanie. Používajú sa aj lieky tlmiace kašeľ.

Pri vážnych prípadoch možno chorému pri pozitívnom kyslíkovom teste dlhodobo podávať kyslík vo forme domácej oxygenoterapie.

Silikóza a azbestóza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.