Vyliec.sk > Choroby > Silikóza a azbestóza

Silikóza a azbestóza

Silikóza a azbestózaSilikóza a azbestóza sú ochorenia pľúc, ktoré môžu byť značne nebezpečné. Ich veľký problém spočíva v ich trvalom priebehu, v komplikáciách, ktoré so sebou nesú, a potom vo fakte, že sa nedajú príliš účinne liečiť. Čo spôsobuje tieto choroby, ako ich liečiť a diagnostikovať a ako sa prejavujú?

Silikóza a azbestóza a ich príčiny


Príčinou oboch chorôb je zlúčenina pochádzajúca z vonkajšieho prostredia, ktorá sa vdýchnutím dostane do pľúc. U silikózy je touto zlúčeninou oxid kremičitý a u azbestózy je to azbest. Najmä v niektorých zamestnaniach sa ľudia s týmito zlúčeninami stretávajú vo zvýšenej miere – s oxidom kremičitým baníci pri práci v baniach, s azbestom baníci a ľudia pracujúci v niektorých priemyselných odvetviach. Obe zlúčeniny sa teda dostanú do pľúcnych mechúrikov. Tam ich ako narušiteľa spozoruje miestny imunitný systém, pohltia ich obranné bunky makrofágy a pokúsia sa ich stráviť. Častice oxidu uhličitého aj azbestu sú pre makrofágy bohužiaľ nestráviteľné a čo je ešte horšie, makrofág zvnútra poškodia a ten nakoniec odumrie.

Z mŕtveho makrofágu sa vylejú jeho bojové látky a začnú dráždiť a poškodzovať okolie. Okrem toho sa z makrofágu opäť uvoľnia aj častice oxidu kremičitého, či azbestu a môžu byť zachytené a prehltnúté ďalším makrofágom – celý proces sa opakuje. Ako proces postupuje, je pľúcne tkanivo trvalo poškodzované imunitným procesom a agresívnymi látkami uvoľňovanými z rozpadajúcich sa makrofágov. Pľúcne tkanivo narušované zápalom postupom času začne väzivovatieť (vzniká pľúcna fibróza) a tým sa začne zhoršovať výmena dýchacích plynov medzi pľúcami a krvou.

Prejavy

Prejavy choroby sa objavujú veľmi pomaly, a to počas rokov. Spočiatku nemá človek prejavy žiadne, neskôr sa môže objaviť dráždivý suchý kašeľ a postupne sa zhoršujúca dýchavičnosť. Dýchavičnosť je spôsobená zníženou schopnosťou zväzivovatených pľúc vymieňať s krvou krvné plyny – tkaniva začnú trpieť nedostatkom kyslíka. Človek sa najprv zadýchava pri väčšej námahe, potom už pri bežných denných úkonoch.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

V najťažších prípadoch môže mať človek dýchavičnosť aj v pokoji. Dráždené môže byť aj pohrudnica (blana na povrchu pľúc, ktorá tvorí výstelku pohrudničnej dutiny), čo spôsobí bolesti tzv. Pleurálneho charakteru. Ide o nepríjemné bolesti na hrudníku, ktoré súvisia s dýchaním – pri nádychu sa objavujú a zhoršujú, pri výdychu miznú.

Silikóza a azbestóza – možné komplikácie

1. Významnou komplikáciou väzivovatenia pľúc je poškodenie srdca. Prečo k nemu dochádza? Je to jednoduché – zväzivovatené časti pľúc zle vymieňajú kyslík s krvnými cievami. Na to krvné cievy automaticky reagujú zúžením. Je to vrodená schopnosť pľúcnych ciev, ktorá má zabrániť zbytočnému plytvaniu. Zúžených ciev začne byť moc a to sťaží prietok krvi pľúcnym riečišťom.

Pravá srdcová komora (ktorá pumpuje krv do pľúc cez pľúcnicu, pľúcne tepny) musí pumpovať proti čím ďalej väčšiemu odporu a to ju začne preťažovať. Začne vznikať tzv. pľúcne srdce (cor pulmonale) a pravostranné srdcové zlyhávanie. 2. Azbest je navyše nebezpečný ďalšou komplikáciou – dlhodobou prítomnosťou môže spôsobiť vznik zhubného nádoru pohrudnice, ktorý sa volá mezotelióm.

Silikóza a azbestóza a ich diagnostika

Pre diagnózu sú významné otázky lekára na predchádzajúce zamestnanie, kde by mohlo dôjsť ku kontaktu s oxidom kremičitým alebo s azbestom (klasicky práce v baniach). Významné tiež je, či dotyčný pri práci používal ochranné pomôcky. Obraz a rozsah poškodenia možno zistiť na röntgene pľúc, funkciu pľúc zhodnotia funkčné vyšetrenia (spirometria a ďalšie). Pri nich chorý dýcha do špeciálnych prístrojov a tie hodnotia prácu jeho pľúc. Röntgen a CT vyšetrenie pľúc môžu tiež napomôcť k diagnóze mezoteliómu. Funkciu pravej srdcovej komory zhodnotíme na ultrazvuku srdca (ECHO srdca) a v krvi môžeme laboratórne zistiť hodnoty krvných plynov.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je nepracovať v prostredí, kde sa vyskytuje oxid kremičitý a azbest. Ak to však nie je možné, je nutné v takomto prostredí používať všetky predpísané ochranné pomôcky (masky a pod.).

Liečba

Liečiť samotnú príčinu silikózy a azbestózy nevieme, možno však aspoň tlmiť prejavy choroby. To zahŕňa použitie liekov, ktoré rozširujú dýchacie cesty a zlepšujú tak dýchanie. Používajú sa aj lieky tlmiace kašeľ. Pri vážnych prípadoch možno chorému pri pozitívnom kyslíkovom teste dlhodobo podávať kyslík vo forme domácej oxygenoterapie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/silikoza-azbestoza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.