Úvod / Choroby / Pľúcne srdce (cor pulmonale)

Pľúcne srdce (cor pulmonale)

Pľúcne srdcePojem pľúcne srdce je medzi medikmi a lekármi skôr známy pod latinským názvom cor pulmonale [kor pulmonale]. Možno ho považovať za vážny stav, ktorý úzko súvisí s preťažovaním pravej polovice srdcového svalu.

Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako presne sa prejavuje, ako ho správne diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto článku.

Pľúcne srdce a jeho príčiny:


Cor pulmonale vznikne vtedy, keď sa zvýši odpor v pľúcnom riečisku, do ktorého pumpuje krv pravá srdcová komora. Tento stav môže vzniknúť náhle (akútne) alebo dlhodobo postupne (chronicky).

Akútne pľúcne srdce/cor pulmonale je najčastejšie dôsledkom rozsiahlej pľúcnej embólie, kedy krvné zrazeniny upchajú podstatnú časť pľúcneho riečiska tým prudko sa zvýši jeho odpor prúdiacej krvi.

Chronické pľúcne srdce/cor pulmonale typicky vzniká u pľúcnych ochorení, ktoré dlhodobo zhoršujú vzdušnosť pľúc a prietok krvi pľúcami. Patria sem najmä CHOCHP, pľúcna fibróza, ťažké prípady syndrómu spánkového apnoe a niektoré formy chronickej sarkoidózy. K pretlaku v pľúcnom riečisku dochádza aj u tzv. primárnej pľúcnej hypertenzie, ktorá je spôsobená zlou funkciou drobných pľúcnych ciev bez prítomnosti inej choroby.

Prejavy:

Pravá polovica srdca je zvyknutá pumpovať krv do relatívne nízkotlakového pľúcneho krvného riečišťa. Vzostup odporu a krvného tlaku v pľúcnom riečisku už z čisto fyzikálneho pohľadu na vec znamená, že krv musí byť pumpovaná väčšou silou. Pravej polovici srdca preto začne mohutnieť svalovina, to však srdcový sval vyčerpáva a kladie príliš vysoké nároky na jeho zásobenie kyslíkom.

Dôsledkom je akútne alebo chronické pravostranné srdcové zlyhanie, kedy sa krv hromadí v žilách pred pravou polovicou srdca, čo vedie najmä k vznikom opuchov (typicky opuchy nôh, prípadne opuch dutiny brušnej - ascites), k viditeľne zvýšenej náplni krčných žíl a k zväčšeniu pečene hromadiacou sa krvou (detaily nájdete v článku o srdcovom zlyhávaní).

Takto preťažené srdce je samozrejme viac ohrozené rozvojom ischemickej choroby srdca a jej komplikácií vrátane rôznych porúch rytmu. Súčasťou cor pulmonale býva prakticky vždy aj dýchavičnosť, tá však nie je prvotne spôsobená zlyhaním srdca, ale skôr oným postihnutím pľúc, ktoré viedlo k vzniku pľúcneho srdca (viď. príčiny).

Diagnostika:

Pomerne dôležitý je rozhovor s pacientom a fyzikálne vyšetrenie na získanie informácií o srdcovom zlyhávaní a jeho ťarche. V krvi nájdeme zvýšené koncentrácie tzv. natriuretických peptidov (napr. NT-proBNP).

Určité zmeny môžu byť nájdené na EKG a na röntgene hrudníka môžeme nájsť nesúmerne zväčšené srdce, kedy je zväčšená najmä jeho pravá polovica. Veľmi dôležité je echokardiografické vyšetrenie, ktoré nám dá informáciu o srdcovej svalovine a o preťažení pravej srdcovej komory. Po určení cor pulmonale môžeme ďalej pátrať po jeho príčine.

Liečba:

V liečbe je dôležité odstrániť vyvolávajúcu príčinu pľúcneho srdca, to znamená buď zaliečiť pľúcnu embóliu v akútnej fáze alebo liečiť príčiny chronického cor pulmonale (väčšinou to znamená liečbu pľúcnej choroby alebo primárnej pľúcnej hypertenzie). Symptomatická terapia sa sústreďuje na liečbu srdcového zlyhávania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *