Pľúcne srdce (cor pulmonale)

Pojem pľúcne srdce je medzi medikmi a lekármi skôr známy pod latinským názvom cor pulmonale [kor pulmonale]. Možno ho považovať za vážny stav, ktorý úzko súvisí s preťažovaním pravej polovice srdcového svalu. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako presne sa prejavuje, ako ho správne diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto článku.
Pľúcne srdce a jeho príčiny
Cor pulmonale vznikne vtedy, keď sa zvýši odpor v pľúcnom riečisku, do ktorého pumpuje krv pravá srdcová komora.
Tento stav môže vzniknúť náhle (akútne) alebo dlhodobo postupne (chronicky).
Akútne pľúcne srdce/cor pulmonale je najčastejšie dôsledkom rozsiahlej pľúcnej embólie, kedy krvné zrazeniny upchajú podstatnú časť pľúcneho riečiska tým prudko sa zvýši jeho odpor prúdiacej krvi.
Chronické pľúcne srdce/cor pulmonale typicky vzniká u pľúcnych ochorení, ktoré dlhodobo zhoršujú vzdušnosť pľúc a prietok krvi pľúcami.
Patria sem najmä CHOCHP, pľúcna fibróza, ťažké prípady syndrómu spánkového apnoe a niektoré formy chronickej sarkoidózy.
K pretlaku v pľúcnom riečisku dochádza aj u tzv. primárnej pľúcnej hypertenzii, ktorá je spôsobená zlou funkciou drobných pľúcnych ciev bez prítomnosti inej choroby.
Prejavy
Pravá polovica srdca je zvyknutá pumpovať krv do relatívne nízkotlakového pľúcneho krvného riečišťa.
Vzostup odporu a krvného tlaku v pľúcnom riečisku už z čisto fyzikálneho pohľadu na vec znamená, že krv musí byť pumpovaná väčšou silou.
Pravej polovici srdca preto začne mohutnieť svalovina, to však srdcový sval vyčerpáva a kladie príliš vysoké nároky na jeho zásobenie kyslíkom.
Dôsledkom je akútne alebo chronické pravostranné srdcové zlyhanie, kedy sa krv hromadí v žilách pred pravou polovicou srdca, čo vedie najmä k vznikom opuchov (typicky opuchy nôh, prípadne opuch dutiny brušnej – ascites), k viditeľne zvýšenej náplni krčných žíl a k zväčšeniu pečene hromadiacou sa krvou (detaily nájdete v článku o srdcovom zlyhávaní).
Takto preťažené srdce je samozrejme viac ohrozené rozvojom ischemickej choroby srdca a jej komplikácií vrátane rôznych porúch rytmu.
Súčasťou cor pulmonale býva prakticky vždy aj dýchavičnosť, tá však nie je prvotne spôsobená zlyhaním srdca, ale skôr oným postihnutím pľúc, ktoré viedlo k vzniku pľúcneho srdca (viď. príčiny).
Diagnostika
Pomerne dôležitý je rozhovor s pacientom a fyzikálne vyšetrenie na získanie informácií o srdcovom zlyhávaní a jeho ťarche.
V krvi nájdeme zvýšené koncentrácie tzv. natriuretických peptidov (napr. NT-proBNP). Určité zmeny môžu byť nájdené na EKG a na röntgene hrudníka môžeme nájsť nesúmerne zväčšené srdce, kedy je zväčšená najmä jeho pravá polovica.
Veľmi dôležité je echokardiografické vyšetrenie, ktoré nám dá informáciu o srdcovej svalovine a o preťažení pravej srdcovej komory. Po určení cor pulmonale môžeme ďalej pátrať po jeho príčine.
Liečba
V liečbe je dôležité odstrániť vyvolávajúcu príčinu pľúcneho srdca, to znamená buď zaliečiť pľúcnu embóliu v akútnej fáze alebo liečiť príčiny chronického cor pulmonale (väčšinou to znamená liečbu pľúcnej choroby alebo primárnej pľúcnej hypertenzie).
Symptomatická terapia sa sústreďuje na liečbu srdcového zlyhávania.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/plicni-srdce
Použité zdroje: základné zdroje textu