Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Defekt komorového septa

Defekt komorového septaDefekt komorového septa (prepážky) znamená vrodenú vadu srdca, pri ktorej nie je plne dotvorená prepážka oddeľujúca od seba srdcové komory a to umožňuje voľný prietok krvi medzi komorami. Čo všetko môže tento defekt spôsobiť, ako sa prejavuje a ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité podrobnosti sa dozviete z nasledujúceho článku.

Defekt komorového septa a jeho príčiny


U plodu v maternici najprv žiadna prepážka medzi srdcovými komorami nie je a postupne sa vytvára počas vnútromaternicového vývoja.

Ak v prepážke zostane otvor, hovoríme o defekte septa. Táto vada je častejšia než by sa zdalo, ale veľakrát sa na ňu nepríde, pretože otvor môže zrásť aj po narodení a nemá ďalšie komplikácie.

Vada sa vyskytuje samostatne, alebo v kombinácii s inými srdcovými vadami.

Prejavy

Pretrvávajúci otvor v komorovej prepážke sa nemusí výrazne prejavovať. Je však riziko preťaženia pravej polovice srdca, pretože krv z vysokotlakovej ľavej komory otvorom preteká do nízkotlakovej pravej komory a odtiaľ do pľúc.

Takéto preťaženie pľúcneho obehu vedie k pľúcnej hypertenzii spojenej s únavou, dýchavičnosťou a príznakmi pravostranného srdcového zlyhávania (najmä opuchy dolných končatín).

Prejavy v detskom veku zahŕňajú zníženú aktivitu a nedostatočné prospievanie s pomalým nárastom telesnej váhy. Ľudia s poruchou prepážky komôr majú vyššie riziko vzniku infekčnej endokarditídy.

Diagnostika

Podozrenie vychádza z klinických príznakov, sluchom môže byť počuteľný šelest na hrudníku spôsobený abnormálnym prúdom krvi pretekajúcim medzi komorami.

Diagnózu poruchy septa komôr, určenie jej rozsahu a stanovenie smeru toku krvi medzi komorami umožňuje echokardiografia.

Liečba

Pri veľmi malých otvoroch bez výrazných klinických príznakov je niekedy možné počkať a dieťa pravidelne sledovať, či dôjde k uzavretiu otvoru.

Väčšie defekty spôsobujúce klinické príznaky môžu byť niekedy uzavreté endovaskulárnou katetrizáciou alebo pomocou kardiochirurgickej operácie.

Endovaskulárny zákrok spočíva v tom, že sa nabodne niektorá z tepien v tele (často v oblasti slabín) a vnútrom tepny sa až k srdcu zasunie špeciálny prístroj, ktorým sa otvor uzavrie.

Nejedná sa o operáciu, tento zákrok je menej náročný ako kardiochirurgický zákrok, ale na druhú stranu sa hodí len v niektorých prípadoch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/defekt-komoroveho-septa

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button