Defekt septa predsiení
Defekt septa (prepážky) predsiení znamená vrodenú vadu srdca, pri ktorej nie je plne dotvorená prepážka oddeľujúca od seba srdcové predsiene a to umožňuje voľný prietok krvi medzi predsieňami.
Defekt septa predsiení a jeho príčiny
U plodu v maternici, ktorý získava kyslík z placenty, je v prepážke medzi predsieňami otvor, ktorý sa nazýva foramen ovale (oválny otvor).
Po narodení, ako začne dieťa dýchať, sa foramen ovale však uzatvára. U niektorých ľudí buď k uzavretiu nedôjde, alebo je uzavretie neúplné.
Príčiny nie sú niekedy zrejmé, inokedy je príčina genetická (vyšší výskyt defektu predsieňového septa u detí s Downovým syndrómom), alebo sú na vine vplyvy vonkajšieho prostredia (alkoholizmus tehotnej ženy môže spôsobiť defekt septa predsiení plodu v rámci fetálneho alkoholového syndrómu).
Prejavy
Malé otvory v septu predsiení môžu byť bezpríznakové, prejavy väčšinou vznikajú až počas dospievania alebo v dospelosti.
Krv preteká z miesta, kde je tlak vyšší (ľavá predsieň) do miesta s nižším tlakom (pravá predsieň). To vedie k preťažovaniu pravej polovice srdca a vývolá pľúcnu hypertenziu s dýchavičnosť, kašľom a postupným rozvojom srdcového zlyhávania.
Niektoré formy defektu predsieňového septa môžu byť spojené aj s chlopňami (najmä mitrálnej chlopne oddeľujúce ľavú predsieň od ľavej komory).
Preťažovanie srdca môže zvýšiť riziko vzniku rôznych porúch rytmu.
Z ďalších komplikácií môže otvor v septu spôsobiť tzv. paradoxné embolizácie, kedy sa zrazeniny vzniknuté napríklad v dolnej končatine alebo v pravej srdcovej predsieni dostanú cez otvor do ľavej predsiene a odtiaľ do ľavej komory a do aorty.
Odtiaľ potom môže zrazenina cestovať po tele a upchať ktorúkoľvek tepnu. Môže tak dôjsť napríklad k ischemickej mozgovej mŕtvici alebo náhlemu upchatiu tepny dolnej končatiny.
U potápačov zvyšuje defekt septa predsiení riziko vzniku dekompresnej choroby, z toho dôvodu by pred začatím potápania mal mať každý človek vykonanú echokardiografiu.
Diagnostika
Podozrenie vychádza z klinických príznakov, sluchom môže byť počuteľný šelest na hrudníku a charakteristický zvukový rázštep druhej srdcovej ozvy.
Diagnózu poruchy septa predsiení, určenie jej presného podtypu, stanovenie smeru toku krvi medzi predsieňami a zhodnotenia funkcie srdcových chlopní je možné pomocou echokardiografia, čo je v tomto prípade vyšetrenie prvej voľby.
Defekt septa predsiení a jeho liečba
V prípade defektu septa predsiení patrí do kompetencie kardiológov, ktorí by mali zhodnotiť závažnosť nálezu a odporučiť riešenie.
Obvykle sa robia endovaskulárne * alebo kardiochirurgické zákroky s uzavretím otvoru v prepážke špeciálnou záplatou.
Súčasťou liečby môže byť terapia porúch rytmu a srdcového zlyhávania.
* Endovaskulárne zákroky sú vykonávané cez cievy, čo znamená, že je pacientovi nezasiahli niektorú z ciev v tele a pracovné nástroje sú do miesta zákroku zavedené vnútrom ciev.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/defekt-septa-sini
Použité zdroje: základné zdroje textu