Vyliec.sk > Choroby > Zúženie trojcípej chlopne (trikuspidálna stenóza)

Zúženie trojcípej chlopne (trikuspidálna stenóza)

Zúženie trojcípej chlopneZúženie trojcípej (trikuspidálnej) chlopne patrí medzi menej časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako trikuspidálna stenóza a postihnutá je trojcípa chlopňa oddeľujúca pravú predsieň od pravej komory. Trojcípa chlopňa sa otvára počas uvoľnenia srdcového svalu (diastoly), kedy je krv nasávaná z pravej predsiene do pravej komory. Zúžená trojcípa chlopňa kladie prúdu krvi nadmerný odpor a zhoršuje plnenie pravej komory.

Zúženie trojcípej chlopne a jeho príčiny


Zúženie trojcípej chlopne môže byť vrodené, alebo sa rozvinie počas života. Jednou z hlavných príčin sú zmeny sprevádzajúce reumatickú horúčku.

Toto ochorenie úzko súvisí so streptokokovými infekciami a od doby masového používania antibiotík je relatívne zriedkavé. Platí však, že postihnutie trojcípej chlopne je v tomto prípade prakticky vždy sprevádzané klinicky výraznejším zúžením chlopne mitrálnej.

Ešte vzácnejšie môže dôjsť k zúženiu trojcípej chlopne pri infekčnej endokarditíde a vplyvom rastu srdcového myxómu (vzácny nezhubný nádor srdca).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Zúženie trojcípej chlopne sa zvyčajne neprejavuje tak silnými príznakmi ako zúženie chlopne mitrálnej. Postihnutý jedinec sa rýchlejšie unaví a postupne sa u neho začnú prejavovať príznaky preťaženia pravej predsiene s pravostranným zlyhávaním srdca (ascites, zväčšenie pečene, zvýšená náplň krčných žíl a opuchy dolných končatín).

Ľudia so zúžením trojcípej chlopne majú vyššie riziko vzniku porúch srdcového rytmu ako je napríklad fibrilácia predsiení.

Diagnostika

Môžu byť prítomné vyššie spomínané príznaky a na EKG možno nájsť známky preťaženia pravej predsiene (tzv. p pulmonale). Zúženie trikuspidálnej chlopne spôsobuje srdcový šelest, ak sa šelest objaví je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba

U mnohých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a prípadne dostávajú lieky na srdce (beta-blokátory, diuretiká, antiarytmiká a pod.).

Vyriešiť situáciu možno napríklad roztiahnutím chlopne pomocou balónika (balóniková trikuspidálna valvuloplastika). Implantácia umelej chlopne je možná, avšak u trojcípej chlopne býva spojená s vyšším rizikom vzniku krvných zrazenín na chlopňovej náhrade.

Zúženie trojcípej chlopne (trikuspidálna stenóza)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.