Vyliec.sk > Choroby > Zúženie trojcípej chlopne (trikuspidálna stenóza)

Zúženie trojcípej chlopne (trikuspidálna stenóza)

Zúženie trojcípej chlopneZúženie trojcípej (trikuspidálnej) chlopne patrí medzi menej časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako trikuspidálna stenóza a postihnutá je trojcípa chlopňa oddeľujúca pravú predsieň od pravej komory. Trojcípa chlopňa sa otvára počas uvoľnenia srdcového svalu (diastoly), kedy je krv nasávaná z pravej predsiene do pravej komory. Zúžená trojcípa chlopňa kladie prúdu krvi nadmerný odpor a zhoršuje plnenie pravej komory.

Zúženie trojcípej chlopne a jeho príčiny


Zúženie trojcípej chlopne môže byť vrodené, alebo sa rozvinie počas života. Jednou z hlavných príčin sú zmeny sprevádzajúce reumatickú horúčku. Toto ochorenie úzko súvisí so streptokokovými infekciami a od doby masového používania antibiotík je relatívne zriedkavé. Platí však, že postihnutie trojcípej chlopne je v tomto prípade prakticky vždy sprevádzané klinicky výraznejším zúžením chlopne mitrálnej. Ešte vzácnejšie môže dôjsť k zúženiu trojcípej chlopne pri infekčnej endokarditíde a vplyvom rastu srdcového myxómu (vzácny nezhubný nádor srdca).

Prejavy

Zúženie trojcípej chlopne sa zvyčajne neprejavuje tak silnými príznakmi ako zúženie chlopne mitrálnej. Postihnutý jedinec sa rýchlejšie unaví a postupne sa u neho začnú prejavovať príznaky preťaženia pravej predsiene s pravostranným zlyhávaním srdca (ascites, zväčšenie pečene, zvýšená náplň krčných žíl a opuchy dolných končatín). Ľudia so zúžením trojcípej chlopne majú vyššie riziko vzniku porúch srdcového rytmu ako je napríklad fibrilácia predsiení.

Diagnostika

Môžu byť prítomné vyššie spomínané príznaky a na EKG možno nájsť známky preťaženia pravej predsiene (tzv. p pulmonale). Zúženie trikuspidálnej chlopne spôsobuje srdcový šelest, ak sa šelest objaví je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

U mnohých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a prípadne dostávajú lieky na srdce (beta-blokátory, diuretiká, antiarytmiká a pod.). Vyriešiť situáciu možno napríklad roztiahnutím chlopne pomocou balónika (balóniková trikuspidálna valvuloplastika). Implantácia umelej chlopne je možná, avšak u trojcípej chlopne býva spojená s vyšším rizikom vzniku krvných zrazenín na chlopňovej náhrade.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-trojcipe-chlopne

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.