Vyliec.sk > Príznaky > Zvýšená náplň krčných žíl

Zvýšená náplň krčných žíl

Zvýšená náplň krčných žílZvýšená náplň krčných žíl je príznak, ktorý zvyčajne súvisí s ochoreniami kardiovaskulárneho aparátu. Väčšina krvi z hlavy odteká párom jugulárnych žíl, ktoré sa nachádza po stranách krku. Za normálnych okolností je v jugulárnych žilách tlak nízky, krv nimi odteká smerom do hornej dutej žily a odtiaľ do pravej predsiene srdca. Žily nebývajú viditeľné a hmatateľné.

Zvýšená náplň krčných žíl a jej príčiny:


Zvýšenie náplne krčných žíl sa väčšinou objaví vtedy, keď je z nejakého dôvodu narušený tok krvi z hornej dutej žily do pravej polovice srdca (do pravej predsiene).

1. Zlyhávanie srdca

Pravostranné srdcové zlyhanie je typickou príčinou zvýšenia tlaku v krčných žilách. Ďaleko viditeľnejší je však vznik opuchov dolných končatín a zvýšenie telesnej hmotnosti kvôli hromadeniu vody v telesných tkanivách.

2. Chyby chlopní

Hromadenie krvi v krčných žilách je typické pre zúženie trikuspidálnej chlopne. Táto chlopňa oddeľuje pravú sieň od pravej komory a svojím zúžením spôsobuje prekážku toku krvi, ktorá sa hromadí v pravej sieni, hornej dutej žile a v krčných žilách.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Nedomykavosť (insuficiencia) trikuspidálnej chlopne spôsobuje návrat krvi z pravej do komory do pravej predsiene vždy pri kontrakcii srdca, preplnenie krčných žíl je opakované a krátkodobé a má podobu viditeľného pulzovania jugulárnych žíl.

3. Srdcová tamponáda

V tomto prípade dochádza k nahromadeniu tekutiny v osrdcovníku, čím sa naruší funkcia srdca ako pumpy. Krv sa hromadí pred pravou polovicou srdca v hornej dutej žile a okrem toho tiež v krčných žilách.

4. Útlak hornej dutej žily

Ak je stlačená horná dutá žila, potom sa logicky hromadí krv pred miestom zúženia a teda aj v krčných žilách. Častou príčinou tohto stavu označovaného ako syndróm hornej dutej žily sú zhubné a nezhubné nádory hrudníka.

Diagnostika

Zvýšenú náplň krčných žíl môže spôsobiť viditeľné rozšírenie krčných žíl, ktoré dostávajú podobu dvoch vertikálnych pruhov po stranách krku. Nález je lepšie viditeľný u pacienta v ľahu.

Na určenie príčiny je zvyčajne veľmi dôležité ECHO srdca, ktoré umožní určiť celý rad srdcových ochorení. Pri podozrení na syndróm hornej dutej žily je dôležité prevedenie CT vyšetrenia hrudníka.

Zvýšená náplň krčných žíl

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.