Syndróm hornej dutej žily

Čo je to Syndróm hornej dutej žily, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a ako ho účinne liečiť? Syndróm hornej dutej žily je skupina príznakov, ktoré sa objavia pri narušení toku krvi hornou dutú žilou. Horná dutá žila ústi spolu s dolnou dutou žilou do pravej srdcovej predsiene a odvádza krv z celej hornej polovice tela, tj. z oboch horných končatín, z krku a z hlavy.

Príčiny syndrómu hornej dutej žily


Medzi najčastejšie príčiny patrí uzáver žily krvnou zrazeninou alebo zúženie žily nádorom, ktorý sa vyskytuje v danej oblasti.

Veľmi často sa jedná o lymfómy, rakovinu pľúc, alebo iné nádory vychádzajúce z tkanív hrudníka – zhubné aj nezhubné.

Prejavy

Pri zhoršení prietoku krvi hornou dutou žilou sa začne žilová krv hromadiť v oblasti hlavy, krku a horných končatín.

Dochádza k vzniku opuchov týchto častí tela, obzvlášť hlavy a krku. Na prvý pohľad vidíme rozšírené žily na krku.

Stav je veľmi nepríjemný, môžu sa vyskytovať bolesti hlavy, únava a vyčerpanosť.

Diagnostika

Pri vyššie uvedených príznakoch je vhodné zhotoviť röntgen hrudníka, na ktorom môže byť vidieť akýkoľvek útvar (zvyčajne nádor), ktorý stláča hornú dutú žilu.

Pri neistote možno diagnózu doplniť CT vyšetrením hrudníka.

Liečba

Vzhľadom na to, že drvivá väčšina prípadov syndrómu hornej dutej žily je spojená s nádorovými ochoreniami, predstavuje základnú možnosti liečby chemoterapia a ožarovanie, ktoré môžu zmenšiť veľkosť nádorového tkaniva.

Istý pozitívny efekt môžu mať aj kortikoidy, ktoré zmenšia opuch v okolí nádorového tkaniva a znížia tlak na hornú dutú žilu.

Nejaký efekt na zmenšenie opuchov tela môžu mať aj diuretiká, ktoré zvýšia vylučovanie tekutín do moču. V prípade potreby možno žilu vystužiť zavedením rúrkovitého stentu.

Ak je príčinou syndrómu prítomnosť krvnej zrazeniny v žile, tak ju je možné za istých okolností rozpustiť vnútrožilovým podaním špeciálnych zlúčenín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-horni-dute-zily

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button