Nedomykavosť mitrálnej chlopne
Nedomykavosť mitrálnej chlopne patrí medzi časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav nazýva ako mitrálna insuficiencia a postihnutá je mitrálna chlopňa oddeľujúca ľavú sieň od ľavej komory. Mitrálna chlopňa sa uzatvára počas srdcového sťahu (systoly), kedy je krv vypudzovaná z ľavej komory do aorty. Zatvorená mitrálnej chlopňa bráni spätnému toku z ľavej komory do ľavej siene. Nedomykavosť mitrálnej chlopne spôsobí neúplne uzatvorenie, a preto sa časť krvi vracia z ľavej komory do ľavej siene.
Príčiny nedomykavosti mitrálnej chlopne
Najčastejšou príčinou je tzv. prolaps mitrálnej chlopne, kedy s postupujúcim vekom dochádza k degenerácii závesného aparátu chlopne a tá sa prestane dovierať.
Častejšie je tento problém u žien. K narušeniu chlopne môže dôjsť aj vplyvomischemickej choroby srdca (vrátane infarktu myokardu), u infekčnej endokarditídy, pri dilatačnej kardiomyopatii a kvôli vrodeným poruchám väziva (napr. Marfanov a Ehlers-Danlosov syndróm).
Historicky bolo chlopňové poškodenie úzko späté aj s reumatickou horúčkou, od doby užívania antibiotík však frekvencia tohto ochorenia klesá.
Prejavy nedomykavosti mitrálnej chlopne
Časť krvi sa z ľavej komory pri srdcovom sťahu nedostane do aorty, ale tečie späť do ľavej predsiene. To vedie k dvom problémom.
Ľavá sieň je preťažovaná nadmerným objemom krvi a ľavá komora musí viac pracovať, pretože sa snaží dostať do aorty viac krvi.
Ak sa nedomykavosť rozvíja pomaly, vznikajú postupne známky obojstranného srdcového zlyhania (dýchavičnosť, opuchy, apod. – viď. príslušný článok).
Pri rýchlom rozvoji vady (typické ako komplikácia infarktu) bývajú príznaky srdcového zlyhania dramatickejšie, dominuje im dýchavičnosť a môže dôjsť aj k smrteľne nebezpečnému zlyhaniu krvného obehu.
Ľudia s nedomykavosťou mitrálnej chlopne majú vyššie riziko vzniku porúch srdcového rytmu ako je napríklad fibrilácia predsiení.
Diagnostika
U pacienta môžeme nájsť klinické známky srdcového zlyhania (napr. opuchy dolných končatín).
Nedomykavosť mitrálnej chlopne spôsobuje srdcový šelest, po ktorého náleze je nutné doplniť ECHO srdca (či presnejšie ezofágové ECHO). Vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.
Liečba nedomykavosti mitrálnej chlopne
U mnohých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce (ACE-inhibítory, diuretiká).
V prípade splnenia určitých kritérií môžu byť chorí indikovaní ku kardiochirurgickému riešeniu s prevedením plastiky chlopne, alebo s implantáciou chlopňovej náhrady.
Ak je nedomykavosť mitrálnej chlopne akútna v rámci infarktu, dáva sa prednosť neodkladnej kardiochirurgickej operácii s dočasným zaistením krvného obehu pomocou mechanickej podpory.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedomykavost-mitralni-chlopne
Použité zdroje: základné zdroje textu