Vyliec.sk > Choroby > Zúženie pľúcnej chlopne

Zúženie pľúcnej chlopne

Zúženie pľúcnej chlopneZúženie pľúcnej (pulmonálnej) chlopne patrí medzi málo časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako pulmonálna stenóza a postihnutá je pľúcna chlopňa oddeľujúca pravú komoru od pľúcnej tepny. Pľúcna chlopňa sa otvára počas stiahnutia srdcového svalu (systoly), kedy je krv vypudzovaná z pravej komory do pľúcnej tepny. Tok krvi je umožnený správne otvorenou pulmonálnou chlopňou, pri jej zúženiu však krv nemôže odtekať do pľúcnice a to spôsobuje tlakové preťažovania pravej komory.

Zúženie pľúcnej chlopne a jeho príčiny


Zúženie pľúcnej chlopne je najčastejšie vrodené, menej často vzniká počas života ako komplikácia reumatickej horúčky. Od doby plošného užívania antibiotík je však riziko reumatickej horúčky v SR veľmi nízke.

Zo vzácnych príčin ešte uveďme karcinoidový syndróm, ktorý je spôsobený vylučovaním zlúčeniny serotonínu z nádoru známeho ako karcinoid. Serotonín spôsobí väzivovatenie pľúcnej chlopne a tým aj jej zužovanie.

Prejavy

Zúženie pľúcnej chlopne sa prejavovať nemusí, alebo sa začne prejavovať námahovou dýchavičnosťou, únavou, nevýkonnosťou, bolesťami na hrudi a prípadne aj krátkodobým bezvedomím.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Postupne narastajú príznaky srdcového zlyhávania a zvyšuje sa riziko vzniku porúch srdcového rytmu.

Diagnostika

U pacienta môžeme najprv zistiť vyššie spomínané klinické prejavy a na EKG môžu byť prítomné známky preťaženia pravej komory.

Pulmonálna stenóza spôsobuje srdcový šelest, ak sa šelest nájde je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce. Opraviť funkciu zúženej chlopne možno pomocou jej roztiahnutia špeciálnym balónikom (balóniková valvuloplastika).

Ďalšou možnosťou je implantácia umelej chlopne, čo však vyžaduje kardiochirurgický zákrok.

Zúženie pľúcnej chlopne

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.