Vyliec.sk > Choroby > Zúženie pľúcnej chlopne

Zúženie pľúcnej chlopne

Zúženie pľúcnej chlopneZúženie pľúcnej (pulmonálnej) chlopne patrí medzi málo časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako pulmonálna stenóza a postihnutá je pľúcna chlopňa oddeľujúca pravú komoru od pľúcnej tepny. Pľúcna chlopňa sa otvára počas stiahnutia srdcového svalu (systoly), kedy je krv vypudzovaná z pravej komory do pľúcnej tepny. Tok krvi je umožnený správne otvorenou pulmonálnou chlopňou, pri jej zúženiu však krv nemôže odtekať do pľúcnice a to spôsobuje tlakové preťažovania pravej komory.

Zúženie pľúcnej chlopne a jeho príčiny


Zúženie pľúcnej chlopne je najčastejšie vrodené, menej často vzniká počas života ako komplikácia reumatickej horúčky. Od doby plošného užívania antibiotík je však riziko reumatickej horúčky v SR veľmi nízke. Zo vzácnych príčin ešte uveďme karcinoidový syndróm, ktorý je spôsobený vylučovaním zlúčeniny serotonínu z nádoru známeho ako karcinoid. Serotonín spôsobí väzivovatenie pľúcnej chlopne a tým aj jej zužovanie.

Prejavy

Zúženie pľúcnej chlopne sa prejavovať nemusí, alebo sa začne prejavovať námahovou dýchavičnosťou, únavou, nevýkonnosťou, bolesťami na hrudi a prípadne aj krátkodobým bezvedomím. Postupne narastajú príznaky srdcového zlyhávania a zvyšuje sa riziko vzniku porúch srdcového rytmu.

Diagnostika

U pacienta môžeme najprv zistiť vyššie spomínané klinické prejavy a na EKG môžu byť prítomné známky preťaženia pravej komory. Pulmonálna stenóza spôsobuje srdcový šelest, ak sa šelest nájde je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce. Opraviť funkciu zúženej chlopne možno pomocou jej roztiahnutia špeciálnym balónikom (balóniková valvuloplastika). Ďalšou možnosťou je implantácia umelej chlopne, čo však vyžaduje kardiochirurgický zákrok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-plicni-chlopne

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.