Úvod / Choroby / Agorafóbia

Agorafóbia

agorafóbiaAgorafóbia sa označuje ako strach z otvorených priestorov. Ide o psychiatrickú úzkostnú poruchu, ktorá sa radí do skupiny fóbií.Pochopenie agorafóbie nie je celkom presné. Pacient má síce zvyčajne strach z otvorených priestorov, ale skôr jednoducho trpí strachom z cudzích miest mimo svoj domov. Strach nie je konkretizovaný a nie je celkom jasné, čo presne postihnutému vadí - niekedy je to strach, že sa strápni, že omdlie, že sa mu niečo zlé stane, že sa mu ostatní budú smiať a pod.

Agorafóbia býva niekedy dosť silná a v takom prípade vedie k uväzneniu chorého v dome či v konkrétnej izbe. Pokus o opustenie uzavretého bytu môže byť spojený so záchvatom paniky.

Neblaho na chorého pôsobia najmä miesta, kde sa schádza viac ľudí - reštaurácie, kiná a dopravné prostriedky.

Liečba agorafóbie


Poruchu lieči psychiater. Liečba je dlhodobá a zvyčajne spočíva v psychoterapii, kedy sa pacient snaží svoj strach pochopiť a prekonať. Súčasťou liečby môže byť aj pomalé a opatrné vystavovanie pacienta situáciám (s jeho súhlasom!), kedy sa strach objavuje. Ako doplnok sa užívajú antidepresíva a anxiolytiká (lieky proti úzkosti).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *