Strach z lietania

strach z lietaniaStrach z lietania sa odborne označuje ako aviofóbia a patrí do skupiny úzkostných porúch známych ako fóbie. Ako presne sa tento strach prejavuje, aké sú jeho príčiny, ako ho diagnostikovať a je možné ho nejako liečiť? Všetko čo k tejto téme chcete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny strachu z lietania


Strach z lietania je veľmi bežný, nie je sa vlastne čomu diviť. Kombinácia uzavretého priestoru s nedostatkom miesta, vysokej rýchlosti a pocitu určitej bezmocnosti nie je dobrá, navyše pomyslenie na letecké tragédie a terorizmus tiež situáciu nezlepší.

U niektorých ľudí môže byť strach z lietania geneticky podmienený a inokedy môže byť spúšťačom nejaký nepríjemný zážitok súvisiaci s cestou lietadlom (turbulencie, núdzové pristátie, únos lietadla, a pod.).

Príznaky

Človek s ťažším strachom z lietania prakticky nie je schopný cestovať lietadlom, pretože sa u neho objaví nepríjemná úzkosť s pocitom nedostatku dychu, časté je nadmerné potenie, búšenie srdca a sucho v ústach.

U množstva ľudí sa objavuje nevoľnosť a je vyššie riziko zvracania.

Po vstupe do lietadla sa môže objaviť akútny panický záchvat, kedy sa človek snaží rýchlo lietadlo opustiť, čo môže viesť k nedorozumeniam s leteckým personálom.

Diagnostika

Diagnózu je možné stanoviť na základe vyššie uvedených príznakov spojených s leteckým cestovaním.

Niekedy je možné aj presne zistiť konkrétny nepríjemný zážitok, od ktorého sa prejavy strachu začali odvíjať.

Liečba

Podobne ako u iných fóbií je potrebná dlhodobá psychoterapia, kedy sa človek pri opakovaných sedeniach s psychiatrom snaží svoj strach ovládnuť.

Niekedy sa môžu podávať lieky proti úzkosti alebo antidepresíva.

Ak je cesta lietadlom nutná, je možné pred začiatkom letu užiť lieky na upokojenie.

Alkohol sa neodporúča, pretože môže pôsobiť nevyspytateľne a niekedy ťažkosti paradoxne zhoršiť. Spolu so stratou sebakontroly potom môžu byť po alkohole dôsledky pre cestujúceho veľmi nepríjemné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-z-letani-aviofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button