Vyliec.sk > Choroby > Klaustrofóbia

Klaustrofóbia

klaustrofobiaKlaustrofóbia je strach z uzavretých priestorov. Ide o psychiatrické úzkostné ochorenie, ktoré sa radí medzi tzv. fóbie. Aké sú presne príčiny klaustrofóbie, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a kompletne sa jej zbaviť? Všetko toto sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny klaustrofóbie


Príčina klaustrofóbie sa mnohokrát nezistí. Nie je to pravidlom, ale niekedy sa môže jednať o dôsledok situácie, kedy bol človek uväznený v nejakom stiesnenom priestore a nemohol sa dostať von – napríklad porucha výťahu apod. spomienku na túto udalosť môže človek zdanlivo zabudnúť a uložiť si ju do podvedomia, je ňou však stále ovplyvňovaný.

Prejavy

Klaustrofobický pacient neznáša uzavreté priestory, najmä ak sú malé. Strach najčastejšie vychádza z pocitu, že bude v tomto priestore uväznený. Záchvaty úzkosti môžu prechádzať v neovládateľné záchvaty paniky. Postihnutý sa snaží oslobodiť a dostať sa z uzavretého priestoru. Môže sa objaviť dýchavičnosť a strach z udusenia. Klaustrofobik si pri záchvate môže začať strhávať oblečenie.

Klaustrofóbia je jedným z dôvodov, prečo niektorých pacientov nedajú vyšetriť magnetickou rezonanciou. Vyšetrenie sa totiž vykonáva vnútri prístroja, ktorý vydáva hlasný hluk, a trvá niekedy aj niekoľko desiatok minút. To je psychická záťaž aj pre zdravého človeka, nieto ešte pre klaustrofobika.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Liečba býva dlhodobá. Významné sú psychoterapeutické pohovory, ktoré majú za úlohu oboznámiť pacienta s podstatou jeho strachu a naučiť sa ho s ním vyrovnať. Účinnou metódou je aj postupné vystavovanie chorého situáciám, ktorých sa obáva, a tak mu pomôcť ich prekonať. Tento proces musí byť postupný a je nutný súhlas chorého. Z liekov sa užívajú antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/klaustrofobie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.