Vyliec.sk > Choroby > Akvafóbia

Akvafóbia

akvafóbiaStrach z vody čiže akvafóbia je psychiatrická úzkostná porucha, ktorá sa radí do skupiny fóbií. Svojim nositeľom môže poriadne znepríjemniť život, a preto je vhodné venovať jej aspoň pár slov.

Aké sú príčiny tohto strachu, ako presne sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tejto poruche sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vzniku akvafóbie


Príčina vzniku fóbie s názvom akvafóbia nie je celkom jasná, podľa všetkého pôjde o určitý genetický predpoklad, ktorý sa môže kombinovať s vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Spúšťačom môže byť traumatizujúci zážitok, pri ktorom sa dotyčný (alebo niekto v jeho blízkosti) mohol topiť. Človek si je obvykle vedomý iracionality svojho strachu, ale nemôže si pomôcť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príznaky

Človek trpiaci psychiatrickým ochorením s názvom akvafóbia nemá strach sa vody napríklad napiť, ale môžu mu vadiť vodné plochy a plávanie v nich. Ťažkosti môžu byť individuálne - niektorým ľuďom môže vadiť už pocit pri kúpaní vo vani a môžu reagovať panickým záchvatom na nečakaný kontakt s vodou, obzvlášť ak sa im voda strekne do tváre, alebo ak sú do vody vhodení. Iní ľudia sa napríklad aj naučia plávať v bazéne, ale majú strach vliezť do neznámej vody napríklad v mori.

Akvafóbia by sa nemala zamieňať s tzv. hydrofóbiou. Hydrofóbia znamená strach z pitia vody a (iných tekutín) kvôli vzniknutej poruche prehĺtania.

Diagnostika

Základom diagnostiky je dôkladné psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom psychiater zistí presné ťažkosti pacienta - výrazný strach z vody, ktorý ho obmedzuje v bežnom živote.

Liečba

Rovnako ako u ostatných fóbií je aj u strachu z vody základom liečby psychoterapia, ktorá pozostáva z opakovaných sedení s psychiatrom. Pacient sa počas psychoterapie učí svoj strach ovládať a niekedy sa môže (len so svojím súhlasom) postupne vystavovať záťažovým situáciám (napr. ponáranie tváre do vody). V prípade potreby sa predpisujú lieky proti úzkosti.

Akvafóbia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.