Hydrofóbia

HydrofobiaHydrofóbia je termín známy najmä z fyziky, kde sa vzťahuje na povrchy (alebo molekuly), ktoré nereagujú s vodou. Len málo ľudí vie, že hydrofóbia bola lekárskym výrazom, ktorý označil súbor symptómov typických pre neliečenú besnotu. Viac informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto stavu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Poznámka

Nezamieňajte akvakóbiu s hydrofóbiou, čo je úzkostná porucha predstavujúca strach z vody (podrobnejšie informácie nájdete v príslušnom článku).

Príčiny


Príčinou hydrofóbie je neliečená besnota, je to infekčné vírusové ochorenie prenášané na človeka zvyčajne uhryznutím chorého zvieraťa.

Neošetrená besnota ovplyvňuje centrálny nervový systém (zápal mozgu) a je prakticky vždy smrteľná.

Prejavy

Hydrofóbia súvisí s napadnutím mozgu pri besnote. V pokročilejších štádiách ochorenia dochádza k narušeniu inervácie prehĺtacích svalov a tak sa výrazne zhoršuje prehĺtanie.

Keď sa pokúšate prehĺtať vodu (alebo iné tekutiny), existuje pocit strachu a paniky. Tento stav je spojený s nadmernými slinami a smädom.

Zvýšená produkcia slín s nemožnosťou prehltnutia zvyšuje riziko infekcie uhryznutia, pretože sliny obsahujú veľké množstvo vírusových častíc.

Hydrofóbia sa pozorovala nielen u ľudí, ale aj u iných infikovaných cicavcov, ako sú napríklad psy.

Diagnóza a liečba

Diagnóza je jasná s klinickými ťažkosťami u jedinca s podozrením na besnotu. Liečba nie je možná, ale hydrofóbia je len príznakom a nie samotnou chorobou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hydrofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button