Arachnofóbia

ArachnofóbiaArachnofóbia je označením pre strach z pavúkov. Radí sa medzi psychiatricky úzkostné poruchy označované súhrnne ako fóbie. Aké sú príčiny vzniku tohto strachu? Ako sa arachnofóbia prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny arachnofóbie


Príčiny nie sú celkom jasné. Za úzkostným strachom môže stať dávna nepríjemná či desivá spomienka, v ktorej figurovali pavúky alebo im podobné článkonožce.

Strach z pavúkov je na druhú stranu tak rozšírený, že môže byť dôsledkom evolučnej genetickej pamäti.

Náš živočíšny druh s pavúkmi vyrastá po celú dobu vývoja a vzhľadom k jedovatosti pavúkov môže byť náš vrodený odpor k nim vcelku logický.

Prejavy

Arachnofóbia  sa prejavuje nepríjemnými pocitmi odporu, strachom či búšením srdca. Veľakrát sa môže jednať o úplne nekontrolovateľný stav paniky.

Niekedy môže vadiť aj pohľad na obrázok pavúka alebo pomyslenie, že sme v prostredí, kde sa pavúky môžu vyskytnúť.

Strach obvykle nejde presne konkretizovať, týka sa pavúka ako takého. Chorý zvyčajne chápe iracionalitu svojho strachu, ale nemôže si pomôcť.

Liečba

Využívajú sa prostriedky psychiatrie – najmä psychoterapeutické hovory, ktoré majú za úlohu oboznámiť pacienta s podstatou jeho strachu a naučiť  ho vyrovnať sa sním.

Účinnou metódou je aj postupné vystavovanie chorého objektu, ktorého sa obáva (v tomto prípade pavúkom), a tak mu pomôcť ich prekonať.

Tento proces musí byť postupný a je nutný súhlas chorého – môže sa napríklad začať ukazovaním obrázkov pavúkov a  pod. Z liekov sa užívajú antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/arachnofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button