Vyliec.sk > Choroby > Strach z výšok

Strach z výšok

strach z výšokStrach z výšok označujeme ako akrofóbia a presnejšie povedané, ide nielen o strach z výšok, ale aj z hĺbok. Samozrejme väčšine ľudí nie sú výšky a hĺbky príjemné, no u akrofóbie je však strach prehnaný a neopodstatnený. Aké sú príčiny tohoto strachu, ako sa prejavuje, ako vzniká a ako sa ho definitívne zbavíť? Poradíme vám v tomto článku.

Príčiny strachu z výšok


Príčiny nie sú ako u mnohých iných fóbií mnohokrát jasné. Niekedy môže ísť o nejakú desivú spomienku, ktorá súvisela s veľkou výškou, inokedy nič také pacientovmu strachu nepredchádzalo. Strachom z výšky trpí výrazne viac žien ako mužov.

Príznaky

Chorý má abnormálny strach z výšky, presné prejavy závisia od vážnosti ochorenia. Vážne formy znamenajú strach napríklad aj z niekoľkometrového prevýšenia a to postihnutému značne narúša bežný život. Problémom sa môže stať aj inak banálna chôdza po schodov alebo vyhliadka z nízko položeného balkóna. Ak sa chorý dostane do prostredia, v ktorom sa strach prejaví, má zvyčajne ťažkosti v podobe strachu, nervozity, nadmerného potenia a búšenie srdca. Môže sa spustiť aj nekontrolovateľná panická reakcia a postihnutý sa môže pokúsiť uniknúť, alebo od strachu stuhne a nemôže sa pohnúť. Tak či tak môže neočakávaný záchvat paniky ohroziť ako chorého, tak jeho okolie.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje psychiater na základe pacientových ťažkostí a dôkladného psychiatrického vyšetrenia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Strach z výšok spadá plne do kompetencie psychiatrov. Podobne ako u väčšiny fóbií aj tu má liečba dva základné piliere – psychoterapiu a podávanie liekov. Psychoterapia znamená opakované sedenia so psychiatrom, ktorý sa snaží zistiť príčinu pacientových ťažkostí a postupne ho učí sa so strachom vyrovnávať a zvládať ho. Súčasťou terapie môže byť aj postupné opatrné vystavovanie chorého záťažovým situáciám, to však musí byť vždy s pacientovým výslovným súhlasom. Z liekov sa podávajú niektoré antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-z-vysek

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.