Ofidiofóbia

ofidiofóbiaStrach z hadov sa odborne označuje ako ofidiofóbia a ide o jednu z najčastejších typov fóbií, ktorou trpí väčšina populácie. Je samozrejme otázkou, či v tomto prípade ide o nežiaduci chorobný stav, ktorý by mal byť liečený. Aké sú príčiny strachu z hadov, ako ho diagnostikovať a najmä ako tento strach liečiť? To všetko sa dozviete v tomto článku.

Príčiny strachu z hadov


Príčinou fóbie s názvom ofidiofóbia je celkom iste genetická pamäť, ktorú si nesieme od našich predkov. Množstvo hadov je nebezpečných, množstvo z nich je jedovatých a na človeka môžu zaútočiť aj nejedovatí škrtiči. Dokonca aj uhryznutie nejedovatej užovky môže byť nebezpečné, pretože rana býva často infikovaná baktériami. Niet teda divu, že ľudia majú podobne ako mnohé zvieratá kódovaný odpor k hadom. U niektorých ľudí je tento nepríjemný pocit zosilnený až do fóbie.

Príznaky ofidiofóbie

Človek s panickým strachom z hadov cíti k hadom odpor a je mu nepríjemný hoci len pohľad na ne. Rovnako nepríjemné im môže byť aj hadie syčanie. Siahnutie si na hada je prakticky nemožné. Neznesiteľný môže byť aj pohľad cez sklo na hada v teráriu, alebo zahliadnutie hada na fotke, či v televízii. Pri kontakte s hadmi sa objavujú fyzické ťažkosti ako dýchavičnosť, búšenie srdca, nadmerné potenie a tento stav môže prejsť v akútny záchvat paniky.

Diagnostika

Diagnóza ochorenia s názvom ofidiofóbia je jasná z vyššie spomenutých ťažkostí. O svojej fóbii človek vie a má nad ňou nadhľad a väčšinou je schopný svoj strach aj čiastočne potlačiť.

Liečba

Vzhľadom k tomu, že s hadmi v dnešnej dobe človek do kontaktu neprichádza, tak sa táto fóbia ani bežne nelieči. Liečba by inak podobne ako u ostatných fóbií teoreticky spočívala v psychoterapii a prípadne aj v podávaní liekov proti úzkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-z-hadu-ofidiofobie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.