Vyliec.sk > Príznaky > Nízka telesná teplota (hypotermia)

Nízka telesná teplota (hypotermia)

nízka telesná teplotaNízka telesná teplota nie je zďaleka tak častý problém ako zvýšená teplota. Odborne ju označujeme ako hypotermiu a udáva sa ako zníženie telesnej teplôt pod 35 ° C. Pochopiteľne je nutné brať do úvahy isté individuálne odchýlky, ale platí, že telesná teplota pod 33 ° C už vedie k poklesu telesného metabolizmu a ku klinickým prejavom (najprv triaška, potom spomalenie srdcového pulzu, zmätenosť, svalová slabosť, spavosť, vznik halucinácií) a k závažným poruchám môže dôjsť pri telesnej teplote pod 30 ° C. Zrejme najzávažnejším dôsledkom je riziko smrteľných porúch rytmu ako je fibrilácia komôr.

Príčiny nízkej telesnej teploty:


1. Podchladenie

Podchladenie je zrejme najčastejšou príčinou, ktorej následkom je nízka telesná teplota. Dôvodom môže byť znížená teplota okolitého prostredia, nedostatočné oblečenie a prípadne vplyv alkoholu. Alkohol totiž zdanlivo zahreje, ale roztiahnutím povrchových ciev kože paradoxne spôsobí zvýšené straty tepla.

Špeciálnou problematikou je riadené podchladenie, ktoré sa označuje ako terapeutická hypotermia. Vykonáva sa dočasne u pacientov po resuscitácii v kritických stavoch a jej úlohou je znížiť spotrebu kyslíka mozgom a tak zabrániť jeho poškodeniu.

2. Znížená funkcia štítnej žľazy

Pacienti s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy majú znížený energetický metabolizmus, nižšiu telesnú teplotu, sú zimomraví a neznášajú chladné prostredie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Sepsa 

Sepsa čiže otrava krvi znamená rozšírenie baktérií alebo ich častí po organizme krvným obehom. Ide o závažný stav, ktorý môže byť sprevádzaný centralizáciou krvného obehu. Centralizácia obehu znamená, že krv je vedená len do životne dôležitých orgánov, ako je mozog, srdce a pľúca na úkor iných tkanív.

Pokles toku krvi do kože vedie k bledosti a poklesu teploty. Z toho dôvodu nemusí mať človek so závažnou infekciou horúčku, ale naopak je uňho pozorovaná nízka telesná teplota.

4. Šokové stavy

Prakticky všetky šokové stavy vedú k poklesu telesnej teploty, pretože je prítomná vyššie zmienená centralizácia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nizka-teplota

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.