Bakerova cysta

Bakerovho cystaBakerova [Beikrova] cysta je pomerne časté ortopedické ochorenie, s ktorým sa však pomerne často stretávajú aj cievni lekári. Je to preto, že niektoré príznaky tohto stavu sú podobné prejavom chorôb žilového systému dolných končatín.

Bakerova cysta a jej príčiny


Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, ktorý sa vytvára v podkolennej oblasti.

Podstatou vzniku je chronický zápal, ktorý môže sprevádzať úrazy kolena a potom tiež zápalové ochorenia kĺbov ako je napr. dna, artróza, reumatoidná artritída a mnohé ďalšie.

V mnohých prípadoch je príčina vzniku Bakerovej cysty nejasná.

Prejavy

Bakerova cysta sa nemusí nijako prejaviť a je náhodným nálezom na ultrazvuku. Inokedy môže vyvolávať nepríjemný tlak a bolesť kolena alebo bolestivosť v lýtku, niekedy možno väčšiu cystu vyhmatať na zadnej strane lýtka ako tuhší útvar.

V prípade pretrhnutia cysty sa objaví náhla bolestivosť a opuch lýtka. Problémy môžu byť zamenené za príznaky hlbokej žilovej trombózy.

Diagnostika

Pri ťažkostiach je vhodné vyšetrenie ortopédom a cievnym lekárom na vylúčenie žilových ohorení (napr. trombózy žíl dolných končatín).

Zo zobrazovacích metód sa zvyčajne vykonáva röntgen kolena a veľmi cenný je ultrazvuk mäkkých tkanív podkolennej oblasti.

Liečba Bakerovej cysty

Zvyčajne sa odporúča šetriaci režim na postihnutú končatinu a obmedzenie jej zaťažovaniu, predpísať možno ortézu.

Tekutinu z cysty možno odsať a následne do cysty vpraviť injekciou dávku kortikoidov na zmiernenie zápalu. To býva spojené s úľavou, ale po čase sa tekutina v cyste môže opäť nahromadiť.

Prípadná bolesť sa rieši slabšími liekmi proti bolesti. Cysty spôsobujúce chorému výrazné ťažkosti a cysty nereagujúce na vyššie spomínanú liečbu je možné úplne odstrániť chirurgickým zákrokom, ale to sa týka len malého množstva prípadov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bakerova-cysta

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button