Vyliec.sk > Choroby > Bakerova cysta

Bakerova cysta

Bakerovho cystaBakerova [Beikrova] cysta je pomerne časté ortopedické ochorenie, s ktorým sa však pomerne často stretávajú aj cievni lekári. Je to preto, že niektoré príznaky tohto stavu sú podobné prejavom chorôb žilového systému dolných končatín.

Bakerova cysta a jej príčiny


Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, ktorý sa vytvára v podkolennej oblasti. Podstatou vzniku je chronický zápal, ktorý môže sprevádzať úrazy kolena a potom tiež zápalové ochorenia kĺbov ako je napr. dna, artróza, reumatoidná artritída a mnohé ďalšie. V mnohých prípadoch je príčina vzniku Bakerovej cysty nejasná.

Prejavy

Bakerova cysta sa nemusí nijako prejaviť a je náhodným nálezom na ultrazvuku. Inokedy môže vyvolávať nepríjemný tlak a bolesť kolena alebo bolestivosť v lýtku, niekedy možno väčšiu cystu vyhmatať na zadnej strane lýtka ako tuhší útvar.

V prípade pretrhnutia cysty sa objaví náhla bolestivosť a opuch lýtka. Problémy môžu byť zamenené za príznaky hlbokej žilovej trombózy.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Pri ťažkostiach je vhodné vyšetrenie ortopédom a cievnym lekárom na vylúčenie žilových ohorení (napr. trombózy žíl dolných končatín). Zo zobrazovacích metód sa zvyčajne vykonáva röntgen kolena a veľmi cenný je ultrazvuk mäkkých tkanív podkolennej oblasti.

Liečba Bakerovej cysty

Zvyčajne sa odporúča šetriaci režim na postihnutú končatinu a obmedzenie jej zaťažovaniu, predpísať možno ortézu. Tekutinu z cysty možno odsať a následne do cysty vpraviť injekciou dávku kortikoidov na zmiernenie zápalu. To býva spojené s úľavou, ale po čase sa tekutina v cyste môže opäť nahromadiť.

Prípadná bolesť sa rieši slabšími liekmi proti bolesti. Cysty spôsobujúce chorému výrazné ťažkosti a cysty nereagujúce na vyššie spomínanú liečbu je možné úplne odstrániť chirurgickým zákrokom, ale to sa týka len malého množstva prípadov.

Bakerova cysta

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.