Marker CA 125

Marker CA 125Čo je to marker CA 125, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia a aké sú jeho nevýhody?

CA 125 je zlúčenina, ktorá sa využíva ako tzv. tumor marker. To znamená, že jej koncentrácia v krvi môže byť závislá na prítomnosti niektorých zhubných ochorení.

Princíp CA 125


Je to v podstate membránový glykoproteín, ktorý sa vyskytuje v slizniciach dýchacieho a ženského pohlavného traktu. Jeho zvýšená hladina je spojená najmä s gynekologickými nádormi, zisťujeme ju laboratórne z krvi z jednoduchého odberu žilovej krvi.

Využitie vyšetrenia

Hlavné využitie CA 125 je v diagnostike rakoviny vaječníkov, u väčšiny žien s týmto nádorovým ochorením je hladina CA 125 zvýšená. Diagnózu pochopiteľne nemôžeme postaviť len na hladine tumor markéra, žena musí mať aj gynekologické vyšetrenie a prípadne vyšetrenie zobrazovacími metódami (ultrazvuk a CT vyšetrenie brucha).

Pravidelné monitorovanie CA 125 je výhodné u pacientok s už potvrdenou rakovinou vaječníkov, u ktorých prebieha onkologická liečba, aby sme hodnotili jej účinnosť a prípadné vymiznutie nádorových buniek (pokles koncentrácie CA 125), alebo návrat choroby (zvýšenie koncentrácie CA 125).

Okrem rakoviny vaječníkov môže byť CA 125 zvýšená aj u iných nádorov, najmä u rakoviny vajcovodov, rakoviny maternice a rakoviny pľúc a rakoviny prsníka.

Nevýhody vyšetrenia

Nevýhodou je relatívne malá citlivosť markeru CA 125. Jeho hladina môže byť totiž zvýšená aj u mnohých nenádorových chorôb ako sú napríklad infekčné panvové zápaly (zápaly vajíčkovodov, zápaly vaječníkov), endometrióza, cirhóza pečene a cukrovka 2. typu.

Bio a Raw potraviny

Zmeny koncentrácie CA 125 sú typické aj v rámci normálneho menštruačného cyklu a v tehotenstve.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ca-125-marker

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.