Vyliec.sk > Choroby > Rakovina vajcovodu

Rakovina vajcovodu

Rakovina vajcovoduRakovina vajcovodu je nebezpečné ale našťastie relatívne vzácne nádorové ochorenie postihujúce ženy. Vajcovod je párový gynekologický trubicovitý orgán, ktorý je v úzkom anatomickom vzťahu s maternicou a vaječníkmi. Vajcovody majú za úlohu zachytiť zrelé vajíčko uvoľnené z vaječníka a umožniť jeho transport do maternice.

Rakovina vajcovodu a jej príčiny


Presná príčina vzniku tohto nádoru nie je jasná, zrejme ide o obvyklú kombináciu určitých genetických predpokladov a pôsobením vplyvov vonkajšieho prostredia. Rakovina vajcovodu sa častejšie vyskytuje u žien nad 50 rokov veku. Predpokladá sa, že niektoré genetické mutácie veľmi výrazne zvyšujú riziko vzniku tohto nádoru (napríklad mutácie v BRCA génu, ktoré sú zodpovedné za vysoké riziko celej rady gynekologických nádorov, najmä rakoviny prsníka).

Prejavy

Skoré štádia rakoviny vajcovodov bývajú bohužiaľ skôr bezpríznakové a nádor sa môže prejaviť len neurčitými bolesťami brucha a občasným gynekologickým krvácaním. Rozmernejšie nádory môžu byť nahmatnuté pri vyšetrení brucha a niektoré pokročilé nádory sa môžu prejaviť až metastatickým rozšírením nádoru po tele so vznikom ascitu (voda v bruchu), váhovým úbytkom a nočným potením.

Diagnostika

Pacientka s ťažkosťami je vyšetrená gynekológom, v diagnóze pomôžu zobrazovacie metódy ako je ultrazvuk alebo ideálne CT vyšetrenie brucha a panvy. Tieto zobrazovacie metódy môžu nájsť ložisko, z ktorého je nutné vziať vzorku pomocou biopsie (nabodnutie ložiska ihlou). Vzorka je odoslaná na histologické vyšetrenie, ktoré diagnózu definitívne potvrdí alebo vyvráti. Bez histológie nie je často jednoduché odlíšiť rakovinu vajcovodu od rakoviny vaječníkov, pretože nádor z vajcovodu do vaječníka často prerastá. V rámci vyšetrenia je možné odobrať aj tumor marker známy ako CA 125, ale ten môže byť zvýšený aj u rakoviny vaječníkov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Základom úspešnej terapie je kompletné chirurgické odstránenie nádorového tkaniva, čo vyžaduje operáciu rôzneho rozsahu. Väčšina prípadov je však nájdená v pokročilom štádiu, samotná chirurgia preto nestačí a musí sa kombinovať s chemoterapiou. Prognóza je individuálna, ale u pokročilejších nádorov nie je celkovo príliš dobrá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-vejcovodu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.