Endometrióza

EndometriózaEndometrióza je časté gynekologické ochorenie. Chorým ženám zhoršuje kvalitu života a niektoré jej formy môžu byť aj nebezpečné. Preto určite neuškodí povedať si o tejto chorobe niekoľko jednoduchých informácií.

Názov endometrióza vychádza zo slova endometrium, čo je latinský názov pre sliznicu maternice.

Táto sliznica je u ženy od jej prvej menštruácie po menopauzu úzko previazaná so ženskými pohlavnými hormónmi – estrogén a progesterón – a ich vplyvom prechádza každý mesiac periodickou premenou.

Endometrium počas tohto cyklu mohutnie, presiakne a pripravuje sa na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

k tomu nedôjde, tak na konci cyklu vrchná časť sliznice odumrie, dôjde ku krvácaniu a mŕtva sliznica odchádza z tela s menštruačnou krvou. Následne sa celý proces opakuje.

Endometrióza znamená, že sa rôzne veľké okrsky maternicovej sliznice u ženy začnú vyskytovať mimo dutiny maternice.

Znie to neuveriteľne, ale malé okrsky endometria sa môžu pri endometrióze vyskytnúť kdekoľvek v tele – vo vajcovodoch, v dutine brušnej, v pľúcach, v mozgu, … Jediný orgán, ktorý endometrióza zatiaľ preukázateľne u žiadnej ženy nepostihla, je slezina.

Prečo tomu tak je, nie je zrejmé. Najčastejšie býva postihnutie vajcovodov, vaječníkov a pobrušnice v oblasti panvy.

Príčiny endometriózy


Prečo sa u ženy vyskytnú okrsky endometria mimo maternice? To zatiaľ nie je nikomu jasné, ale učili sme sa o niekoľkých teóriách.

Jedna z nich hovorí o tzv. retrográdnej (čiže spätnej) menštruácii.

Podľa tejto teórie môže niekedy menštruačná krv namiesto do pošvy natiecť do vajcovodu a cez vajcovod do dutiny brušnej.

Zvyšky sliznice maternice, ktoré menštruačná krv obsahuje, sú do týchto miest zanesené a môžu sa uchytiť na stene vajcovodu alebo na pobrušnici (blana vystieľajúca brušnú dutinu).

Táto teória však uspokojivo nevysvetľuje, prečo sa môže endometrium vyskytnúť aj kdekoľvek inde v tele.

Existujú aj ďalšie teórie, ale tie už považujem pre normálneho človeka za príliš ťažké na pochopenie a nebudem sa im venovať.

Prejavy

Prejavov choroby je celá rada. Najčastejším prejavom u endometriózy je bolesť brucha. Tá sa klasicky objavuje v čase menštruácie a typicky vychádza z oblasti malej panvy, kde je výskyt endometriózy najčastejší.

Môže sa objaviť aj bolestivosť pri pohlavnom styku a u množstva žien môže vzniknúť aj neplodnosť.

Pri postihnutí reprodukčných orgánov ženy endometriózou totiž vznikajú neinfekčné zápaly spojené so vznikom zrastov a s jazvením, ktoré môžu narušiť, či znemožniť oplodnenie a transport oplodneného vajíčka do maternice.

Okrem toho je prítomnosť endometriózy spojená s určitou dysbalanciou hormónov a to opäť narúša plodnosť ženy.

Presný vzťah medzi endometriózou a neplodnosťou je stále predmetom skúmania. Problém u endometriózy, najmä pri postihnutí vzdialených orgánov, je krvácanie.

Sliznica okrskov endometria uložená mimo dutiny maternice totiž reaguje pri menštruačnom cykle obdobne ako normálna sliznica maternice a každý mesiac podlieha krvácaniu. Pri endometrióze v pľúcach môže žena začať v čase menštruácie vykašliavať krv.

Endometrióza močového mechúra je okrem nepríjemných bolestí spätá s krvácaním do moču.

Ak nemôže z daného miesta menštruačná krv niekam odtiecť, môže sa hromadiť a vznikajú cystické útvary naplnené krvou. Jedným z možných miest výskytu endometriózy sú vaječníky a potom vznikajú cysty vaječníkov.

Znovu zdôrazňujem, že väčšina prejavov endometriózy je spojená s menštruačným cyklom a objaví sa v čase menštruácie.

Diagnostika

Lekári môžu napovedať vyššie uvedené charakteristické ťažkosti, ktoré majú súvislosť s menštruačným cyklom.

Ďalšie vyšetrovanie vykonáva už gynekológia. Spadá sem gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk, hysteroskopia a v prípade výskytu endometriózy v dutine brušnej je cenná diagnostická laparoskopia. Pri tomto vyšetrení sa do dutiny brušnej cez brušnú stenu zavedie tenký prístroj s optickou kamerou a osvetlením.

Na obrazovke monitora potom lekár môže pozorovať pobrušnicu a nájsť na nej ložiská endometriózy – sú to také červenkasté škvrnky.

K hľadaniu endometriózy v iných miestach a vzdialených orgánoch sa potom používajú ďalšie zobrazovacie metódy.

Pravidlom je, že pri nájdení podozrivých ložísk by sa z nich mala odobrať vzorka a tá zaslať na histológiu.

Vyšetrenie vzorky pod mikroskopom potom endometriózu definitívne potvrdí, či vyvráti.

Liečba

Liečba spadá do kompetencie. Prvá možnosť je likvidácia ložísk endometriózy fyzikálnymi metódami – napríklad koaguláciou laserom, či elektrickým prúdom.

Druhou možnosťou je podávanie rôznych hormonálnych prípravkov, ktoré dočasne spôsobí zastavenie menštruácie a pomáhajú zmenšiť ložiská endometriózy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/endometrioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button