Zúženie močovej trubice

Zúženie močovej trubiceZúženie močovej trubice je nepríjemný vrodený alebo získaný stav, ktorý postihuje najmä mužov. Okrem zhoršenia kvality života môže niekedy svojimi komplikáciami spôsobiť aj vážne ohrozenie zdravia. Močová trubica muža je dlhšia ako u ženy, prechádza cez prostatu penisom a vyúsťuje na jeho konci. Zúženie sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek časti.

Zúženie močovej trubice a jeho príčiny

Močová trubica môže byť zúžená už od narodenia ako vrodená vývojová chyba. Inak sa na jej zúženie môžu podieľať opakované infekcie močovej trubice (pozápalové zúženie), poranenia či zväčšenie prostaty (nezhubné zväčšenie prostaty alebo rakovina prostaty), ktoré stlačia prostatickú časť močovej trubice. Poranenie môže súvisieť so zavedením močovej cievky alebo aj s niektorými povedzme menej obvyklými sexuálnymi praktikami súvisiacimi so zasúvaním rôznych predmetov do močovej trubice. Vzniknuté poranenia môžu byť nasledované zápalom a zužovaním. Z infekcií močovej trubice spôsobujúce jej zužovanie treba spomenúť rolu pohlavne prenosných chorôb (napr. kvapavka).

Prejavy

Príznaky zahŕňajú bolesť pri močení, prerušovaný odtok moču a pocit nedokonalého vymočenia. Komplikáciou hromadenia moču v močovom mechúre sú opakované močové infekcie s možnými zápalmi obličiek. Hromadenie moču a opakované infekcie môžu eventuálne viesť aj k postupnému zlyhaniu obličiek. V závažných prípadoch môže dôjsť aj k úplnej zástave močenia.

Diagnostika

Pri vyššie uvedených ťažkostiach je nutné urologické vyšetrenie. Prostatu možno nepriamo vyšetriť pri vyšetrení konečníka, veľkosť a tvar prostaty zhodnotíme relatívne presne ultrazvukom brucha. Možno vykonať aj uretrografiu, kedy sa do močovej trubice aplikuje kontrastná látka, ktorá je potom vidieť na röntgene – zúžené miesto je dobre viditeľné. Invazívnejšou možnosťou je prevedenie uretroskopie, kedy sa do močovej trubice zasunie hadicovitý prístroj s kamerou, ktorý prezrie vnútro močovej trubice.

Liečba

Zúženie močovej trubice sa lieči pomocou rôznych urologických zákrokov. Najjednoduchšie je tzv. dilatácie (rozťahovanie) močovej trubice pomocou špeciálnych nástrojov zvaných dilatátory. Jedná sa o trubice rôznych priemerov, ktoré sa zasúvajú do močovej trubice. Postupne sa používajú stále širšie a širšie dilatátory, čo vedie k rozšíreniu zúženého úseku.

Pri vážnejšom zúženiu sa musí vykonať operácia, pri ktorej sa zúžená časť pretne chirurgickým nástrojom, či sa úplne odstráni a okolité konce sa spoja. Prirodzene je nutné zdôrazniť, že po dilatáciách alebo operácii môže dôjsť k zužovaniu trubice znova. Zväčšená prostata sa rieši pomocou liekov alebo sa jej tkanivo odstraňuje chirurgickým zákrokom. O liečbe rakoviny prostaty si môžete prečítať v príslušnom článku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-mocove-trubice

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.