Úvod / Choroby / Retroperitoneálna fibróza

Retroperitoneálna fibróza

Retroperitoneálna fibróza Retroperitoneálna fibróza je tiež známa pod názvom Ormondove choroba. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje rôzne vážne komplikácie, a preto je vhodné vedieť aspoň základné informácie. Ako budeme hovoriť bližšie o retroperitoneálnej fibróze, je vhodné, aby sme si definovali pojem "retroperitoneum". Ide o anatomický termín, ktorý je zložený zo slov retro (za) a peritoneum (brušná dutina). Ide teda o tkanivá, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti brucha v pred chrbticou. V tejto oblasti sa nachádzajú niektoré hlboké svaly, mäkké tkanivá a tiež orgány, ako sú obličky, nadobličky, močovody a veľké tepny (aorta, dolná dutá žila).

Aká je príčina tohto vážneho ochorenia a ako sa prejavuje? Aká je prípadná diagnostika a liečba? Všetko sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Vo väčšine prípadov, nie je príčina retroperitoneálnej fibrózy známa a predpokladá sa autoimunitný pôvod tohto ochorenia. V iných prípadoch môže byť retroperitoneálna fibróza dôsledkom nádorových ochorení,niektorých chronických infekčných zápalov retroperitonea, komplikovanej akútnej pankreatitídy, v niekorých prípadoch aneuryzmu brušnej aorty, ožarovanie nádorov z brušnej dutiny a panvy, a niektoré lieky (vzácne je popísaná napríklad pri beta-blokátoroch). 

Vyšší výskyt retroperitoneálnej fibrózy bol pozorovaný u pacientov s Riedelovou strumou a naopak.

Prejavy:

Princíp retroperitoneálnej fibrózy je postupné usadzovanie spojivového tkaniva v priestore retroperitonea s poškodzovaním daných orgánov, čo spôsobuje vlastné príznaky. Možné príznaky zahrňujú bolesti chrbta a bolesti brucha, zjazvenie močovodu môže narušiť odtok moču z obličiek a spôsobiť hydronefrózu s chronickým zlyhaním obličiek. Postihnutie veľkých tepien v nich môže narušiť prietok krvi, čo pri dolnej dutej žile zvyšuje riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy dolných končatín.

Diagnóza:

Na základe príznakov sa najčastejšie vykonávajú niektoré zobrazovacie metódy brucha (v ideálnom prípade CT), ktoré preukážu prítomnosť spojivového tkaniva v oblasti retroperitonea.

Často nemusí byť nájdený jasný príznak a na vylúčenie zhenmého nádoru je potom potrebné získať vzorku podozrivého tkaniva a jeho histologické vyšetrenie.

Liečba:

Retroperitoneálna fibróza  zvyčajne reaguje veľmi dobre na podávanie imunosupresívnych liekov (najčastejšie kortikoidyň, závažné príznaky útlakov spominaných orgánov je viacmenej potrebné riešiť operáciou, ktorá má za cieľ zabezpečiť únik moču a prípadne uvoľniť orgány z väzivovej "pasti".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *