Retroperitoneálna fibróza

Retroperitoneálna fibróza Retroperitoneálna fibróza je tiež známa pod názvom Ormondove choroba. Je to ochorenie, ktoré spôsobuje rôzne vážne komplikácie, a preto je vhodné vedieť aspoň základné informácie. Ako budeme hovoriť bližšie o retroperitoneálnej fibróze, je vhodné, aby sme si definovali pojem “retroperitoneum“. Ide o anatomický termín, ktorý je zložený zo slov retro (za) a peritoneum (brušná dutina). Ide teda o tkanivá, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti brucha v pred chrbticou. V tejto oblasti sa nachádzajú niektoré hlboké svaly, mäkké tkanivá a tiež orgány, ako sú obličky, nadobličky, močovody a veľké tepny (aorta, dolná dutá žila). Aká je príčina tohto vážneho ochorenia a ako sa prejavuje? Aká je prípadná diagnostika a liečba? Všetko sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny retroperitoneálnej fibrózy


Vo väčšine prípadov, nie je príčina retroperitoneálnej fibrózy známa a predpokladá sa autoimunitný pôvod tohto ochorenia. V iných prípadoch môže byť retroperitoneálna fibróza dôsledkom nádorových ochorení, niektorých chronických infekčných zápalov retroperitonea, komplikovanej akútnej pankreatitídy, v niekorých prípadoch aneuryzmu brušnej aorty, ožarovanie nádorov z brušnej dutiny a panvy, a niektoré lieky (vzácne je popísaná napríklad pri beta-blokátoroch). Vyšší výskyt retroperitoneálnej fibrózy bol pozorovaný u pacientov s Riedelovou strumou a naopak.

Prejavy

Princíp retroperitoneálnej fibrózy je postupné usadzovanie spojivového tkaniva v priestore retroperitonea s poškodzovaním daných orgánov, čo spôsobuje vlastné príznaky. Možné príznaky zahrňujú bolesti chrbta a bolesti brucha, zjazvenie močovodu môže narušiť odtok moču z obličiek a spôsobiť hydronefrózu s chronickým zlyhaním obličiek. Postihnutie veľkých tepien v nich môže narušiť prietok krvi, čo pri dolnej dutej žile zvyšuje riziko vzniku hlbokej žilovej trombózy dolných končatín.

Diagnóza

Na základe príznakov sa najčastejšie vykonávajú niektoré zobrazovacie metódy brucha (v ideálnom prípade CT), ktoré preukážu prítomnosť spojivového tkaniva v oblasti retroperitonea. Často nemusí byť nájdený jasný príznak a na vylúčenie zhenmého nádoru je potom potrebné získať vzorku podozrivého tkaniva a jeho histologické vyšetrenie.

Liečba

Retroperitoneálna fibróza  zvyčajne reaguje veľmi dobre na podávanie imunosupresívnych liekov (najčastejšie kortikoidyň, závažné príznaky útlakov spominaných orgánov je viacmenej potrebné riešiť operáciou, ktorá má za cieľ zabezpečiť únik moču a prípadne uvoľniť orgány z väzivovej “pasti”.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/retroperitonealni-fibroza

Bio a Raw potraviny

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.