Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Riedelova struma

Riedelova strumaRiedelova struma (Fibrózna tyreoiditída) je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré môžeme vnímať ako podtyp strumy tj. zväčšenej štítnej žľazy. Ako sa prejavuje toto ochorenie? Ako ho následne diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny Riedelovej strumy


Presná príčina vzniku a rozvoja Riedelovej strumy nie je jasná, predpokladá sa chronický zápal štítnej žľazy na podklade chybnej imunitnej reakcie.

Spozoroval sa častejší výskyt Riedelovej strumy u pacientov s retroperitoneálnou fibrózou a naopak.

Prejavy

Vplyvom zápalu dochádza v tkanive štítnej žľazy k postupnému ukladaniu väziva (odborne fibrotizácia), čo vedie k zväčšeniu štítnej žľazy so vznikom strumy.

Vplyvom väziva je štítna žľaza výrazne tuhá a niekedy je hmatom tvrdá ako kameň. Väzivo prerastá aj do okolitých tkanív krku, útlakom priedušnice môže spôsobiť dýchavičnosť a útlak pažeráka môže vyvolať poruchy prehĺtania.

Samotná funkcia štítnej žľazy je väčšinou bez zmien, avšak v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť príznaky zvýšenej alebo zníženej funkcie štítnej žľazy.

Diagnostika

Riedelova struma  je diagnostikovaná na základe pohmatového vyšetrenie štítnej žľazy, prevedenie ultrazvuku a punkcie tenkou ihlou so získaním vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie.

Liečba

Pomerne dobrý efekt majú v niektorých prípadoch imunosupresíva ako sú kortikoidy, mnoho prípadov si však vyžaduje chirurgické riešenie s odstránením časti alebo celej štítnej žľazy a uvoľnením stlačených krčných orgánov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/riedelova-struma

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button