Úvod / Choroby / Škrkavky (askarióza)

Škrkavky (askarióza)

ŠkrkavkyŠkrkavky sú červovité parazity. Najznámejším zástupcom je škrkavka detská (Ascaris lumbricoides), ktorá parazituje u ľudí a ochorenia týmto parazitom označujeme názvom askarióza. Okrem toho existujú škrkavky napadajúce domáce zvieratá - vyskytujú sa najmä u psov a mačiek, nakaziť sa nimi však môže aj človek. Ochorenie škrkavkou psiou (Toxocara canis) či škrkavkou mačacou (Toxocara catis) sa označuje ako toxokaróza.

Príčiny:


Nákaza sa prenáša vajíčkami škrkavky, ktoré opúšťajú telo nakazeného človeka či zvieraťa v stolici. Ak sa stolica kontaminuje s vajíčkami potraviny alebo ak kontaminuje vodu, môže sa nakaziť ďalší človek. Celkom logicky dochádzame k záveru, že významným rizikovým faktorom je nedostatočná hygiena.

Zvieracie škrkavky môžu ľahko nakaziť deti hrajúce sa na nechránených pieskoviskách, do ktorých s obľubou konajú malú aj veľkú potrebu mačky.

Prejavy:

Prejavy ochorenia súvisia so životným cyklom škrkaviek v ľudskom tele. Po prehĺtnutí vajíčok sa dostanú tráviacim traktom až do čreva. V čreve sa z vajíčok vyliahnu larvy. Teraz sa to trochu skomplikuje - u škrkavky detskej (askarióza) larvy prelezú črevnou stenou, dostanú sa do krvného obehu a krv ich zanesie až do pľúcnych ciev. Potom prelezú stenou pľúcnych ciev do pľúc, kde začnú dráždiť človeka ku kašli. Pri kašli sa škrkavky dostanú z pľúc až do dutiny ústnej, kde ich postihnutý zvyčajne prehltne.

Larvy sa tak dostanú späť do tráviaceho traktu a do čreva, kde dospievajú. Dospelé škrkavky môžu dosahovať aj niekoľko desiatok centimetrov. V čreve potom nakladú vajíčka a tie odchádzajú so stolicou - to umožní nákazu ďalšieho jedinca.

Zvieracie škrkavky (toxokaróza) sa dostanú po zjedení vajíčok človekom do čreva a po vyliahnutí sa larvy opäť pomocou krvných ciev pokryjú po tele. Tu však ich vývoj končí. Zvieracie škrkavky v tele človeka vývoj nedokončujú, do čreva sa cez pľúca nevrátia a zostávajú v orgánoch, do ktorých vycestovali.

Vzhľadom k životnému cyklu sú u detského typu tohto parazitu (askarióza) prejavy choroby najmä tráviace (hnačky, nechutenstvo, bolesti brucha, úbytok na váhe) a dýchacie (suchý dráždivý kašeľ). Výnimočne môžu škrkavky črevo upchať a to spôsobí nebezpečnú črevnú nepriechodnosť. Vzácne môže niektorá zo škrkaviek vliezť do žlčových ciest a upchať ich - tým sa naruší odtok žlče a vznikne žltačka.

Zvieracie druhy (toxokaróza) môžu napadnúť celý rad orgánov, a preto je aj spektrum ťažkostí pestré. Vyskytnúť sa môžu podobné príznaky ako u askariózy. Relatívne časté je postihnutie oka, kedy vznikajú bolesti oka a dochádza k poruchám videnia.

Diagnostika:

Určité podozrenia je možné získať z vyšetrenia krvi, kde je u parazitárnych chorôb zvýšený špeciálny podtyp bielych krviniek (tzv. Eozinofily). Pľúcne postihnutie škrkavkou možno vidieť na röntgene pľúc (lekár spozná poškodenie pľúc, ale nespozná, že ide práve o askoriózu).

Najistejší je však nález lariev škrkaviek v stolici alebo preukaz ich vajíčok pri parazitologickom vyšetrení stolice.

Prevencia:

Základnou prevenciou je dodržiavanie základných hygienických návykov. Najmä v cudzine v málo rozvinutých štátoch je dôležité nepiť vodu z podozrivých zdrojov, opatrnosť v príjme potravy, oplachovanie ovocia a zeleniny vodou z bezpečného zdroja a pod.

Liečba:

Proti škrkavkám sa používajú antiparazitárne preparáty podávané vo forme tabliet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *