Vyliec.sk > Príznaky > Leukemoidná reakcia

Leukemoidná reakcia

leukemoidná reakciaLeukemoidná reakcia je hematologický odborný termín, ktorý znamená výrazné zvýšenie počtu bielych krviniek v krvnom riečisku pripomínajúcom leukémiu. Aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje a ako vôbec zvýšené biele krvinky diagnostikovať? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny leukemoidnej reakcie


Príčinou býva akútny stav, ktorý súvisí so závažnejším zápalom, v rámci ktorého sú mobilizované biele krvinky do krvi. Môžeme si to prirovnať k vojenskej mobilizácii.

Dôvodom je zvyčajne akútna infekcia, ťažšie poškodenie tkanív, alebo podanie veľkej dávky kortikoidov.

Prejavy

V krvi sa prudko navýši počet bielych krviniek a to až nad hodnoty, výrazne nad 25 miliárd bielych krviniek na liter krvi (normálne je to pod 9 miliárd na liter krvi).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Viacero takto vychrlených bielych krviniek môže byť síce zrelých, ale stále ešte veľmi mladých. Tento nález môže do určitej miery pripomínať chronickú myeloidnú leukémiu – odtiaľ názov leukemoidná (tj. “leukémiu pripomínajúca”).

Diagnostika

Väčšinou nájdeme príznaky vyvolávajúceho ochorenia (napr. známky závažnejšej infekcie), samotné zvýšenie počtu bielych krviniek diagnostikujeme jednoduchým krvným odberom.

Odlíšenie od leukémie sa vykoná špeciálnymi cytogenetickými vyšetreniami, ktoré vylúčia prítomnosť určitých chromozomálnych chýb v bielych krvinkách a vylúčia, že sa jedná o nádorové klony jednej konkrétnej bielej krvinky.

V prípade pochybností je možné vyšetriť kostnú dreň (sternálna punkcia, trepanobiopsia), kde by nemala byť pri leukemoidnej reakcii zistená žiadna vážnejšia porucha.

Liečba leukemoidnej reakcie

Leukemoidná reakcia je sama o sebe prakticky neškodná a ak sa podarí vyliečiť vyvolávajúcu príčinu, potom dochádza pomerne rýchlo k normalizácii počtu bielych krviniek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/leukemoidni-reakce

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.