Chronická myeloidná leukémia (CML)

Chronická myeloidná leukémia (CML) je jednou zo štyroch základných leukémii a okrem toho ju radíme medzi tzv. myeloproliferatívne choroby. Vyskytuje sa skôr u mladších a starších dospelých, u detí je menej častá. Ide teda o nádorové ochorenie, ktoré vychádza z nezrelých krvných buniek. Bunkou, v ktorej dochádza k nádorovému zvratu je v tomto prípade bunka, z ktorej vyzrievajú niektoré typy bielych krviniek (granulocyty).
Chronická myeloidná leukémia a jej príčiny
Spôsob, ako k nádorovej mutácii dochádza je známy. V príslušnej bunke si omylom chromozóm 9 a 22 vymenia svoje časti.
Táto zdanlivá banalita vedie k vzniku abnormálnej sekvencie génov, ktorá spôsobí, že sa bunka začne nekontrolovateľne množiť a prestane reagovať na regulačné procesy v organizme.
Klony takto zmenenej bunky majú rovnaké vlastnosti a šíria sa po tele – vzniká CML.
Pre medikov: Translokácia úsekov chromozómov 9 a 22 vedie k tomu, že sa gén bcr z chromozómu 9 naplácne ku génu bcl na chromozóme 22. Takto zmenený chromozóm 22 sa označuje ako Philadelphský chromozóm a obsahuje abnormálne zmiešaný gén bcr-abl. Tento gén potom vedie k expresii tyrozínkinázy, ktorá anormálne reguluje bunkový cyklus v smere zvýšeného množenia a tým spôsobí nádorový zvrat bunky.
Prejavy
Príznaky zodpovedajú leukémii ako takej. Nádorové bunky sa usadzujú v kostnej dreni, v lymfatických uzlinách a telesných orgánoch.
Zásadné problémy tohto procesu sú dva. Po prvé sú nádorové biele krvinky nezrelé a nevedia plniť obrannú imunitnú funkciu.
A za druhé nádorové leukocyty utlačiavajú tvorbu ostatných krvných buniek (normálne biele krvinky, červené krvinky) a krvné doštičiek.
Príznaky sú sprvu nešpecifické (únava, horúčky, nočné potenie, bolesti kĺbov a iné). Ďalej vychádzajú z napadnutia rôznych tkanív nádorovými bunkami (pri CML napr. zväčšená slezina) a nedostatkom krvných buniek.
Nedostatok červených krviniek sa prejavuje chudokrvnosťou a anemickým syndrómom. Nedostatok funkčných bielych krviniek a následný pokles imunity sa prejaví opakovanými infekciami, ktoré sa veľmi zle hoja.
Nedostatok krvných doštičiek sa prejaví zvýšenou krvácavosťou (podliatiny, krvácanie z nosa, nález krvi v stolici, nález krvi v moči a pod.).
Klasická CML prebieha v niekoľkých fázach. Najprv niekoľko rokov trvá chronická fáza, kedy sú príznaky choroby menej viditeľné, či úplne chýbajú.
Potom nastupuje akcelerovaná fáza, ktorá trvá asi rok. Počas tohto obdobia sa množenie nádorových buniek zrýchľuje a všetky vyššie spomenuté príznaky sa prehĺbia.
Konečným štádiom je blastická kríza, ktorá trvá len niekoľko mesiacov a bez liečby končí smrťou. Smrtiacimi komplikáciami sú zvyčajne krvácavé príhody a nezastaviteľné infekcie.
Diagnostika
Z fyzikálneho vyšetrenia môžeme pri CML nájsť zväčšenie sleziny, inak nemusí byť nález príliš bohatý.
Základným vyšetrením je vyšetrenie krvného obrazu, kde zvyčajne nájdeme vyšší počet bielych krviniek a pokles červených krviniek a doštičiek.
Moderné laboratória navyše dokážu veľmi ľahko odhaliť prítomnosť nezrelých foriem bielych krviniek, tzv. blastov.
Hematológovia sa zvyčajne pokúsia odsať krvné bunky z kostnej drene (najčastejšie pri tzv. sternálnej punkcii) alebo získať priamo vzorku kúsku kostnej drene trepanobiopsiou (pomocou špeciálnej hrubej ihly z lopaty bedrovej kosti).
U CML môžeme pomocou špeciálnych metód nájsť chromozómové zmeny (Philadelphský chromozóm) vo vnútri nádorových buniek získaných pri odbere krvi alebo z kostnej drene.
Vykonáva sa aj molekulárne genetické vyšetrenie získaných vzoriek, to je však už zbytočne zložitá problematika.
Liečba
Predtým bola základom liečby chemoterapia. U CML sme však získali veľkú výhodu pri pochopení mechanizmu vzniku nádorovej mutácie a jej dôsledkov.
Ako sme písali vyššie v časti pre medikov, vedie chromozómová mutácia pri CML k tvorbe tyrozínkinázy, ktorá zmení vlastnosti príslušnej bunky na nádorové.
Používa sa preto moderná biologická liečba, ktorú pri CML predstavujú blokátory tyrozínkinázy, z ktorých často sa používa zlúčenina imatinib (napr. lieky Glivec, Imatinib). Efekt liečby je veľmi dobrý.
U niektorých ľudí je však potrebné trvalé užívanie lieku, inak sa choroba vráti a pri niektorých sa môže časom stať CML voči imatinibu rezistentné.
Pre takýto prípad sú tu pokročilejšie formy biologickej terapie, tie však predstavujú už pomerne dosť zložitú hematologickú problematiku.
Ak máme pacienta v pokročilej fáze choroby, je liečba omnoho zložitejšia.
Používajú sa vysoké dávky imatinibu, alebo sa vykonáva transplantácia kostnej drene. Je to rizikový zákrok, ktorý zjednodušene povedané spočíva v likvidácii nádorových buniek a celej kostnej drene chorého pomocou silných chemoterapeutík a ožarovania.
Následne sa tomuto človeku podá kostná dreň darcu. V ideálnom prípade sa zdravé bunky tejto kostnej drene rozšíria po tele a osídlia kostnú dreň zničenú predchádzajúcou liečbou.
Ak toho nové bunky nie sú schopné, alebo ak dostane počas procesu pacient nejakú infekciu, je to veľmi vážny stav a nezriedka končí smrťou.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/chronicka-myeloidni-leukemie
Použité zdroje: základné zdroje textu