Zvracanie črevného obsahu (Miserere)
Zvracanie črevného obsahu odborne označujeme ako Miserere a ide o príznak sprevádzajúci určité ochorenia tráviaceho traktu. Niektoré z týchto chorôb môžu byť akútne a smrteľne nebezpečné, preto si o Miserere povedzme niečo bližšieho.
Zvracanie črevného obsahu a jeho príčiny
Miserere nie je bežný príznak a obvykle ho nájdeme vtedy, ak sa u pacienta rozvinie črevná nepriechodnosť čiže ileus (patrí medzi náhle brušné príhody). V takom prípade sa v črevách hromadí stolica, ktorá spôsobí roztiahnutie čreva.
Ak nie je stav vyriešený, môže sa črevná peristaltika a sťahy brušnej svaloviny začať snažiť vrátiť črevný obsah smerom do žalúdka, odkiaľ je potom vyzvracaný.
Menej často sa môže zvracanie črevného obsahu objaviť vtedy, keď sa z nejakého dôvodu vytvorí fistula (abnormálna spojka) spájajúca niektorú časť čreva s žalúdkom.
Priechod črevného obsahu fistulou späť do žalúdka môže viesť k zvracaniu zapáchajúceho obsahu.
Prejavy
Miserere sa prejaví opakovaným zvracaním páchnuceho obsahu, ktorý pochádza z čriev. Čím nižšie v čreve je prekážka vyvolávajúca nepriechodnosť, tým viac sa črevný obsah blíži k stolici, a tým nepríjemnejší je to zápach.
Pri zvracaní obsahu dolnej časti čreva možno bez preháňania hovoriť o zvracaní stolice (fekulentné zvracanie).
Miserere sa väčšinou nevyskytuje u inak dobre sa cítiaceho človeka, daný jedinec väčšinou trpí aj ďalšími príznakmi náhlych brušných príhod (bolesti brucha, zástava vetrov, nechutenstvo a ďalšie).
Diagnostika
Diagnózu stanovuje zvyčajne chirurg na základe.
Okrem rozpoznania zvracania črevného obsahu je potom nutné určiť príčinu tohto stavu, čo znamená diagnostickú súvahu rôznych foriem črevnej nepriechodnosti.
Liečba
Zvracanie črevného obsahu je len príznak a riešiť je teda nutné vyvolávajúcu príčinu.
Liečba ileóznych stavov môže byť však zložitá a v mnohých prípadoch si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvraceni-strevniho-obsahu
Použité zdroje: základné zdroje textu