Prasknutý žalúdočný vred

Prasknutý žalúdočný vredPrasknutý žalúdočný vred (presnejšie povedané vred žalúdka alebo dvanástnika) je nebezpečná komplikácia vredovej choroby žalúdka a dvanástnika. Bez rýchlej liečby je toto ochorenie  zvyčajne smrteľné. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prasknutý žalúdočný vred prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prasknutia žalúdočného vredu

Príčinou je neliečená vredová choroba. Bez liekov sa už existujúci vred môže zahojiť alebo sa ďalej prehlbuje a zväčšuje.

V určitej chvíli môže stena žalúdka alebo dvanástnika narušená vredom prasknúť.

Prejavy

Prasknutý žalúdočný vred sa prejaví prudkou a krutou bolesťou brucha. Tá je najskôr lokalizovaná do nadbruška, potom sa kvôli vytekaniu obsahu žalúdka do dutiny brušnej presúva skôr smerom dole k podbrušku.

Brušná stena stuhne ako doska, hmatom a na poklepnutie je bolestivá. Rozvíjajúci sa zápal pobrušnice vedie k zastaveniu činnosti čriev a vzniká paralytický ileus.

Plne prejavený zápal pobrušnice je spojený s bolesťou brucha, horúčkou, celkového nepohodlia a postupne prechádza v otravu krvi a šokový stav s destabilizáciou dýchacej a obehovej sústavy, čo nakoniec vyústi v smrť.

Diagnostika

Dôležité je fyzikálne vyšetrenie a zistenie vredovej choroby v anamnéze.

O pretrhnutí tráviacej sústavy nás informuje röntgen brucha, kde uvidíme patrný vzduch v dutine brušnej (pneumoperitoneum).

Vykonávajú sa aj krvné odbery, pomerne často nájdeme zvýšenie enzýmu známeho ako amyláza.

Liečba

Pri pretrhnutí žalúdka vredom je potrebný urgentný chirurgický zákrok rôzneho rozsahu, v ideálnom prípade zašitie pretrhnutej steny.

U rozsiahleho postihnutia však nemožno vylúčiť nutnosť väčšej operácie, ktorá niekedy vedie k odstráneniu časti žalúdka alebo dvanástnika.

Hospitalizácia pacienta na monitorovanom lôžku s kontrolami dychacích a obehových parametrov je po zákroku samozrejmosťou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/praskly-vred

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Pekný prehľad. Pre doplnenie by som ešte dodal informácie o prevencii pred prasknutím žalúdočného vredu. Napokon vždy je lepšie zdravotnému problému sa vyhnúť, než ho potom riešiť. A podľa mňa je ideálne, ak to možno spraviť prírodnou formou.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button