Vyliec.sk > Choroby > Prasknutý žalúdočný vred

Prasknutý žalúdočný vred

Prasknutý žalúdočný vredPrasknutý žalúdočný vred (presnejšie povedané vred žalúdka alebo dvanástnika) je nebezpečná komplikácia vredovej choroby žalúdka a dvanástnika. Bez rýchlej liečby je toto ochorenie  zvyčajne smrteľné.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prasknutý žalúdočný vred prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny prasknutia žalúdočného vredu


Príčinou je neliečená vredová choroba. Bez liekov sa už existujúci vred môže zahojiť alebo sa ďalej prehlbuje a zväčšuje. V určitej chvíli môže stena žalúdka alebo dvanástnika narušená vredom prasknúť.

Prejavy

Prasknutý žalúdočný vred sa prejaví prudkou a krutou bolesťou brucha. Tá je najskôr lokalizovaná do nadbruška, potom sa kvôli vytekaniu obsahu žalúdka do dutiny brušnej presúva skôr smerom dole k podbrušku.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Brušná stena stuhne ako doska, hmatom a na poklepnutie je bolestivá. Rozvíjajúci sa zápal pobrušnice vedie k zastaveniu činnosti čriev a vzniká paralytický ileus.

Plne prejavený zápal pobrušnice je spojený s bolesťou brucha, horúčkou, celkového nepohodlia a postupne prechádza v otravu krvi a šokový stav s destabilizáciou dýchacej a obehovej sústavy, čo nakoniec vyústi v smrť.

Diagnostika

Dôležité je fyzikálne vyšetrenie a zistenie vredovej choroby v anamnéze. O pretrhnutí tráviacej sústavy nás informuje röntgen brucha, kde uvidíme patrný vzduch v dutine brušnej (pneumoperitoneum).

Vykonávajú sa aj krvné odbery, pomerne často nájdeme zvýšenie enzýmu známeho ako amyláza.

Liečba

Pri pretrhnutí žalúdka vredom je potrebný urgentný chirurgický zákrok rôzneho rozsahu, v ideálnom prípade zašitie pretrhnutej steny.

U rozsiahleho postihnutia však nemožno vylúčiť nutnosť väčšej operácie, ktorá niekedy vedie k odstráneniu časti žalúdka alebo dvanástnika. Hospitalizácia pacienta na monitorovanom lôžku s kontrolami dychacích a obehových parametrov je po zákroku samozrejmosťou.

Prasknutý žalúdočný vred

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Pekný prehľad. Pre doplnenie by som ešte dodal informácie o prevencii pred prasknutím žalúdočného vredu. Napokon vždy je lepšie zdravotnému problému sa vyhnúť, než ho potom riešiť. A podľa mňa je ideálne, ak to možno spraviť prírodnou formou.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.