Vyšetrenie amylázy

vyšetrenie amylázyVyšetrenie amylázy sa pomerne často vykonáva na interných a chirurgických oddeleniach. Vyšetrenie máva význam najmä pri hľadaní príčin bolestí brucha, jeho výsledky je však potrebné správne interpretovať.

Amylázy sú enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu sacharidov. Je dôležité hovoriť v množnom čísle, poznáme totiž amylázu produkovanú v pankrease a okrem toho je iná (ale chemickou štruktúrou veľmi podobná) amyláza produkovaná v slinných žľazách.

Ďalšie typy amyláz sa v minimálnych množstvách nachádza aj v iných tkanivách a orgánoch, za normálnych podmienok sú však ich hodnoty úplne zanedbateľné.

Vyšetrenie amylázy a princíp vyšetrenia


Hodnotu amylázy zisťujeme vo väčšine prípadov z žilovej krvi, na vyšetrenie je potreba jej odber a následné vyšetrenie v biochemické laboratóriu.

Je nutné mať na pamäti, že bežné vyšetrenie zistí celkovú hladinu amylázy (tj. ako amyláza tvorená v slinách, tak amyláza tvorené v pankrease), čo môže v niektorých prípadoch výsledok skresliť.

Dodávam skôr pre presnosť, že v niektorých prípadoch môžeme hladinu amylázy stanovovať aj z iných získaných tekutín (napr. vo „vode v bruchu“ – ascitu).

Normálne hodnoty amylázy

Za normálne hodnoty považujeme 0,5-1,7 mikrokatalov na liter. Znížené hodnoty amylázy nás ani tak moc nezaujímajú, avšak veľmi dôležité môžu byť hodnoty zvýšené vysoko nad normu hranicou (odborne hyperamylazémia).

Príčiny zvýšenia amylázy

Amyláza môže byť zvýšená u celého množstva rozličných chorobných stavov, ktoré si uvedieme nižšie:

1. Akútna pankreatitída

Tak toto je v drvivej väčšine prípadov ten dôvod, prečo hladinu amylázy určujeme.

Ak má pacient bolestí brucha, je súčasne zvýšená amyláza vysoko podozrivá z akútneho zápalu pankreasu, odkiaľ sa vo zvýšenej miere uvoľňuje do krvného riečišťa.

Dôležité je vedieť, že miera zvýšenia amylázy nemusí vôbec odrážať ťarchu zápalu, k tomu slúžia iné veličiny (typicky hodnota CRP).

2. Zápaly slinných žliaz

Toto je dôvod, prečo som na začiatku spomínal fakt, že amyláz je viac.

V tomto prípade dochádza k zvýšeniu koncentrácie slinné amylázy (ktorú však bežnými metódami od slinivkovej amylázy neodlíšite). Typickým príkladom takéhoto stavu sú mumps.

3. Pretrhnutie žalúdočného vredu

Musíme myslieť na to, že pri prasknutí žalúdočného vredu (či vredu dvanástnika) dochádza k zvýšeniu amylázy tiež.

Dôsledkom je vtekanie obsahu tráviacej trubice obsahujúceho amylázu do dutiny brušnej, odkiaľ je amyláza veľmi intenzívne vstrebávaná do krvi.

Vyšetrenie, ktoré nám podozrenie potvrdí, je röntgen brucha, ktorý nám ukáže vzduch pod bránicou.

4. Iné ochorenia čriev

Najrôznejšie črevné zápaly, niektoré prípady črevnej nepriechodnosti a pretrhnutia čreva môžu spôsobiť zvýšenie hodnoty amylázy v krvi. Amyláza býva zvýšená aj po rozsiahlejších operáciách čriev.

5. Gynekologické choroby

U niektorých gynekologických stavov sa zvýšenie hladiny amylázy objavuje tiež. Ide napríklad o prasknutie cysty na vaječníku, akútne komplikácie mimomaternicového tehotenstva, gynekologické zápaly. V takýchto prípadoch je vyšetrenie amylázy veľmi dôležité.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-amylazy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button